Tymián nevyžaduje žádnou velkou péči

Pěstování a využití voňavého tymiánu je pro mnohé milovníky zahrady naprostou samozřejmostí a ani se nad ním nijak nepozastavují. Není se čemu divit, protože tato skvělá bylinka dokáže nabídnout voňavé pokrmy nejen na italský způsob. Navíc není ani tymián nijak náročný na půdní prostředí a na pěstování samotné. Vy sami si jej tak můžete klidně vysadit do zahrádky. Podívejme se tedy, jak se má tymián obecný pěstovat a co vše potřebujete vědět, aby vám rostl a prospíval nejen na zahrádce, ale třeba i za oknem.

Pěstování a výsev tymiánu

Důležité je znát rozměry vzrostlého tymiánu. Obecně platí, že se dorůstá výšky okolo 20 až 30 centimetrů. Ideální je pro něj stanoviště na slunci a půda s vysokou propustností. Ostatně takto by měla vypadat i vaše bylinková zahrádka. Semínka je zapotřebí vysévat na jaře, a to optimálně do sadbovače disponujícím výsevním substrátem. Pokud se již semenáčky vejdou do dlaně, je vhodné je přesadit, a to do květináčů s minimálním průměrem 8 cm. Do bylinkové zahrádky jej dejte na konci dubna.

Množení za pomocí řízků

Tymián se nejlépe množí prostřednictvím postranních řízků. Tyto výhony je třeba ustřihnout ihned za uzlinou ideálně na konci jarního období, popřípadě začátkem léta. Řízky pak dáme přímo do květináčů, které jsou naplněny směsí rašeliny a písku, popřípadě perlitu. Poměr je třeba dodržet zhruba 1:1. Zakořeněné řízky pak poputují do květináčů o zmiňovaném průměru 8 cm.

Čerstvý tymián je skvělé koření

Tymián je nesmírně aromatická bylinka, která je všeobecně využívána skutečně často. Přidat jej můžeme klidně do salátu, zálivek, ovocné šťávy anebo do pikantních omáček či k masu. Pokud grilujete nebo pečete, můžete klidně tuto bylinku využít. Vynikající je i čaj vyrobený z citronového tymiánu. Vynikající je i fakt, že má tymián léčivé účinky i v paštikách anebo jiných pokrmech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.