Túje na zahradě nemusí být ideální

Pěstování tújí jako živého plotu je poměrně oblíbeným sportem mnoha majitelů zahrad. S tújemi dnes dokonce počítají i mnohé developerské projekty. Na obrázku vypadají tyto standardní plotové dřeviny hezky, nicméně v interiéru některých zahrad mohou způsobit doslova poprask. Pokusme se podívat na to, jaké výhody může skýtat pěstování tújí na zahradě. O faktu, že je těchto výhod hned několik, se následně stoprocentně přesvědčíme.

Do malých zahrad túje nepatří

Pokud uvažujete o nákupu tújí do velké zahrady, neměl by v tom být žádný velký problém. V menších prostorách ale mohou tyto dřeviny způsobit obrovskou ztrátu světla a sluníčka. Problém může tkvět hlavně v tom, že rychle rostoucí túje se dostanou do výšky, která bude nadměrná a způsobí maximální množství stínu, který nemusí být žádoucí. Ořez vysokých stromů je již problematický a túje pak nevypadají hezky i při snaze o foremný řez. Naopak ztratí svou původní zajímavou vizáž.

Rez se přenáší všude

Velké potíže může přinést rez, která se postupně usazuje na tújích. Ostatně, když se podíváte na jejich povrch, tak ten je zčásti právě nahnědlý. Nejedná se o usychání stromků, ale o rez na jejich povrchu. Ta se ale bohužel postupem času začne šířit i na další rostliny, které pak vypadají značně nevzhledně. Ve velké zahradě se tak stát nemusí. Potřebujete-li ale zahradit menší prostor, spolehněte se na to, že rez se na skalku a okrasnou zahradu dostane.

Nakupujte menší stromky

Vhodné je nakupovat menší stromky, jelikož jen tak si je budete moci postupně sestříhávat dle potřeby. U vzrostlejších tújí může být problém s jejich přesazováním na místo určené a také s tím, že nebudete schopni dokonale dodržet její správný tvar. Zkrátka záleží na každém z nás, jestli si túje na svou zahradu vysadí. V každém případě vás možná námi zmiňované aspekty odradí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.