Tři druhy másla: Které je nejzdravější? Zde jsou hlavní rozdíly

Máslo

V obchodech můžete narazit na různé druhy másla. To, že je jedno v kostce a druhé v kelímku teď ponechme stranou. Důležité bude označení másla. Jednotlivá označení nejsou jen slovním spojením, které by mělo znamenat marketing. Například pojem „čerstvé máslo“ nemůže použít ten, který svůj výrobek zmrazil. Podrobnější si jednotlivé druhy másla popíšeme níže.

Druhy másla

Někteří výrobci svůj výrobek označují pouze jako „máslo“. Pokud toužíte po nejbohatší a nejvíce smetanové chuti, zvolte si máslo, které je označeno jako „čerstvé máslo“. Třetím druhem másla je máslo stolní. Ačkoli by se mohlo zdát, že čerstvé máslo by mělo být základ, není příliš jednoduché na něj narazit. Jednotlivé druhy másla se budou lišit samozřejmě cenou, kdy nejkvalitnější, tedy čerstvé máslo, je nejdražší.

Máslo

Foto: Pixabay

Čerstvé máslo

Pokud se v mlékárenském průmyslu hovoří o čerstvém máslu, máme na mysli to, které neprošlo procesem zmrazování. Jeho datum spotřeby je dvacet dní od data výroby. Takové máslo má vzhledem k nízké době spotřeby rychlou logistiku – z výrobny jde do chladničky, pak co nejdříve do obchodu, kde si jej mohou koupit zákazníci. Bohužel právě z tohoto důvodu se s tímto druhem másla v supermarketech a obchodech tak často nesetkáme. Pokud si chcete pochutnat na čerstvém máslu, zamiřte na farmářské trhy nebo do prodejen s farmářským zbožím.

Produkt označený pouze jako „máslo“

Jednoslovně označený produkt může mít dva různé významy. Pokud kupujete český produkt, pak se jedná o „čerstvé máslo“, u kterého byla prodloužena doba spotřeby na dva až tři měsíce. Takové máslo je pro supermarkety atraktivnější, a proto je z másel nejčastější možností. České „máslo“ neprošlo procesem zmrazování. To u zahraničního „másla“ je velmi pravděpodobné, že putovalo nejprve do mrazíren, než se dostalo na pulty obchodů. To, zda bylo máslo zmraženo, se zjišťuje jen velmi obtížně.

Máslo

Foto: Pixabay

Stolní máslo

S tímto druhem másla se pravděpodobně nesetkáte. Jedná se o čerstvé máslo, které bylo nakrájeno po blocích, z nichž jeden váží 25 kg. Toto máslo bylo ihned po zabalení hluboce zmraženo při – 18 až – 21 °C. Jedná se o objednávku Státních hmotných rezerv, kde se máslo skladuje asi jeden rok (maximální možná doba je dva roky). Poté se musí obměnit. Vyskladněné máslo se využívají v pekárenství nebo gastronomickém odvětví. Běžný zákazník s ním do kontaktu obvykle nepřijde.

Zdroje info:

https://www.vitalia.cz/clanky/jak-se-lisi-cerstve-a-stolni-maslo/

https://www.dtest.cz/clanek-6232/jak-vybrat-maslo

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927102/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!