Třemdava bílá a její pěstování

Třemdava bílá

Třemdava bílá, u nás původní druh a velmi vzácný druh.  Najdeme ji ve středních Čechách a na jižní Morava na suchých a stepních krajinách s vápenitou půdou. Tato rostlina je však ve volné přírodě chráněná, i když se od ostatních druhů dost liší a vypadá, jako by tam ani nepatřila. A jak ji teda pěstovat doma?

Rostlina s voňavými listy

Třemdava patří do čeledi routovitých se silnými stonky a sytě zelenými listy.  Na koncích stonků tvoří dlouhé hrozny růžových a bílých květů, které pokud si prohledneme blíže nám připomínají exotické druhy rostlin. Rostlina je vysoká 40 až 100 cm a silně voní.  Voní však více listy než květy. Třemdava je vhodná také k řezu, ale pro svou citrónovou vůni se nehodí do malých prostor.

Třemdava a pěstování

Třemdava má ráda slunná a suchá místa, nejlépe skalky jako solitéru. Pokud však máte větší prostor, budou působivé i její širší porosty.  Půda by měla být lehká, hluboká, humózní a vápenitá, protože velikost rostlin je závislá právě na kvalitě půdy.  Rostlinu není potřeba nijak hnojit nebo zalévat, postačí pouze pletí, což provede i u dalších rostlin skalky. Tato dlouholetá trvalka bude každý rok více a více sílit, zvlášť pokud pro ni zvolíte dobré místo, vydrží zde několik let.  Nesmíte ji ovšem vysadit do stínu do jílovité a slehavé půdy, kde se shromažďuje voda. Na takovém místě by začala postupně slábnout až by uhynula.

Množení

Množením provádíme opatrným dělením kořenů a to na podzim. Nezískáme však tímto způsobem mnoho rostlin a také to nemůžeme dělat příliš často, abychom rostlinu neoslabili.  Množení ze semen je ovšem ještě těžší, protože Třemdava vystřeluje semena do vzdálenostaž 2 metrů. Obejít se to dá!  Třeba navázáním lehkých sáčků na odkvétající květenství. Pokud semena takto odchytíte, ihned je vysazujete. Množit se dá i letními řízky, avšak nejjednodušší a nejspolehlivější bude zakoupení sazenic třemdavy v zahradnictví.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.