Trávník plný plevele: Po chemii sáhněte až v případě nouze

Trávník

Zelený trávník je skvělým místem ve vaší zahradě. Nemusíte se o něj příliš starat, i když je jasný, že určitou péči vyžaduje. Vypadá hezky na pohled a je skvělým místem, kde si mohou hrát vaše děti. Dosáhnout krásného trávníku může být poměrně složité, protože vždy se mohou vyskytnout lysá místa, spálený trávník nebo místa s plevelem. Ten naruší jednotný vzhled trávníku a konkuruje s ním o vodu a živiny. Proto je třeba se ho zbavit.

Trávník bez plevele

Už před výsevem trávníku můžete provést opatření, která vás zbaví plevele. Použít můžete chemii: neselektivní herbicidy, které zahubí veškerá semínka v půdě. Zde je zapotřebí počkat alespoň 14 dní, než do půdy vložíte travní osivo. Podobným způsobem funguje také metoda, kdy plochu přikryjete po dobu 2 až 3 týdnů černým igelitem. Jde to i bez použití chemie. Další preventivní péče zahrnuje pravidelné sekání a hnojení trávníku. I to pomáhá kontrolovat růst plevele.

Trávník

Foto: Pixabay

Pozor na kvetení plevele

Pokud se objeví holá místa v trávníku, hned je opravujte. Plevel, který vzroste a vykvete, může vyprodukovat tisíce semen. Proto je důležité plevel odstraňovat pravidelně a nenechat jej vykvést ani v trávníku, ani v jeho okolí! Zatímco jednoleté druhy plevele likvidujete pravidelným sečením, dvouleté druhy se dokážou přizpůsobit. Sečení jim tak neškodí. Zde se hodí investovat do mechanických vytrhávačů, které si poradí i s hlubokými kořeny plevele a trávník poškodí minimálně.

Domácí metody proti plevelu

Využít můžete domácí způsoby hubení plevele. U nich ale existuje riziko, že zasáhnout také část trávníku. Ten je pak třeba dosít. Z domácích metod, které mohou použít jmenujte tyto:

  • Horká voda – nalijte ji na nežádoucí rostlinu, měla by odumřít.
  • Ocet se solí – dva hrnky octa smíchejte se čtvrt hrnkem soli a zahřejte. Ještě horké aplikujte na nežádoucí rostliny. Jde použít i za studena (menší účinnost).
  • Panák technického či lékařského lihu – hodí se na rostliny obtížně hubitelné s hlubokými kořeny. Panák nalévejte na rostlinu ke kořenům pomalu, aby se tekutina nerozlila po velkém povrchu půdy.
  • Vodka – panák vodky (či lihu) můžete smíchat s půllitrem vody. Dejte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na rostlinu. Tento roztok ji dehydratuje a přispěje k jejímu odumření.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/weed-control-without-chemicals-2132928

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-na-plevel-v-travniku-jak-ho-vyhubit-bez-chemie-a-kdy-sahnout-po-postriku

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!