Topení dřevem: Na co všechno je třeba dát pozor

Dřevo

Vytápění tuhými palivy se opět vrací do módy a spousta domácností si doslova libuje v tom, když se zatopí v krbu nebo krbových kamnech. Teplo jdoucí od tohoto zdroje je mnohem příjemnější než vytápění plynem. K tomu, aby bylo vytápění dřevem efektivní, potřebujete opravdu kvalitní dřevo. Na co všechno je zapotřebí dát pozor při jeho výběru a následném uskladnění? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Tvrdé, či měkké dřevo?

Velmi důležitá otázka, kterou byte si měli položit prakticky vždy. Optimální je mít doma samozřejmě obojí. Měkké dřevo rychleji hoří, nicméně na podpal jde o zcela ideální záležitost. Především smrkové dřevo je aktuálně kvůli kůrovcové kalamitě k dostání za minimální cenu. Jinak samozřejmě mnohem déle hoří tvrdé dřeviny typu dubu či buku. Za ně si už ale připlatíte, a to mnohdy solidně. Klidně můžete volit i kompromis v podobě břízy, lísky či jasanu a jiných vcelku rychle rostoucích dřevin. Alternativ je hodně.

Dřevo

Foto: Pixabay

Kladovka, sypané, nebo skládané dřevo?

Tady je zapotřebí se rozhodnout, jestli ušetříte peníze, nebo své vlastní fyzické síly. U kladovky počítejte s poměrně solidní námahou a delším úklidem celé zahrady. Cenově ovšem budete nejníže. Jestliže naopak zvolíte sypané dřevo, nakupujete do jisté míry vzduch. Nebudete ale muset řezat, a mnohdy dokonce ani štípat. Za dřevo naskládané přímo na paletách sice zaplatíte nejvíce, nicméně kupujete kusy přímo na míru a jen si je poskládáte na místo, kde budou schnout.

Dřevo

Foto: Pixabay

Vyschnutí dřeva jako základ

Palivové dřevoPalivové dřevo je zapotřebí nechat dokonale vyschnout. Hned po poražení obsahuje dřevo stromů zhruba 40 až 50% vlhkost. Tu bychom měli snížit na 20 %. Optimální je tedy dřevo sušit po dobu 2 let. Místo musí být dokonale vzdušné a měly by na něj dopadat sluneční paprsky. Horní část naskládaného dřeva se vyplatí zakrýt, nicméně nesmíte zamezit proudění vzduchu. Nařezané a naštípané dřevo bude schnout jedna báseň. Změřit si pak vlhkost můžete speciálním přístrojem, který je na trhu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.