Pokud máte na zahradě kdoulovec, všeobecná doporučení pro řez raději nedodržujte

„Proč s tím dělat nějaké cavyky? Je to okrasné dřevina, takže ji seřízněte pěkně na podzim, až odkvete.“ Tak tohle je přesně citované doporučení, které jsem dostala zakoupení kdoulovce japonského, který měl krásně doplnit mou odpočinkovou zahradu. A víte co? Není to pravda…

Možná proto některé kdoulovce ne a nekvetou a jiné nám přerůstají přes hlavu. Ale abychom si to shrnuli, v ČR se můžete potkat se třemi nejčastějšími druhy: kdoulovcem japonským (Chaenomeles japonica, syn. Cydonia maulei), kdoulovcem nádherným (Chaenomeles x superba) a kdoulovcem lahvicovitým (Chaenomeles speciosa, syn. Chaenomeles lagenaria). A každý z nich to má s řezem trochu jinak.

Přitažlivý Japonec vyžaduje letní řez

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) výše uvedenému doporučení víceméně odpovídá. Vykvétá v létě a jakmile jeho krása zmizí, je čas vzít do ruky nůžky. Přílišné zkracování není třeba, roste sám od sebe poměrně kompaktně (na druhou stranu mu to ani neublíží), ovšem o to více bychom měli dbát o to, aby nebyla jeho koruna příliš hustá. Všechny křížící se větve a ty, rostoucí stejným směrem, musí pryč, stejně jako viditelně slabé a nemocné výhony. A pokud některá větev narušuje žádoucí tvar keře, bez obav ji odstraňte též.

Kdoulovec lahvicovitý řez rád příliš nemá

Někdy se mu také říká kdoulovec čínský, ale latinsky je to pořád Chaenomeles speciosa. Vykvétá pouze na výhoncích starších dvou let, takže příliš častý a hluboký řez vás o jeho atraktivnost připraví. Každé jaro by mělo proběhnout pouze odstranění slabých a poškozených částí rostliny.

Kdoulovec nádherný má rád zmlazovací řez

Tomuhle krasavci se zavděčíte brzkým jarním řezem – opět jen s odstraněním nehezkých a napadených větví. Zkracování mu příliš nevyhovuje (pouze, není-li zbytí) a klasický zmlazovací řez by pak měl přijít na řadu asi jednou za pět let.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)