Tipy na příjemné bylinkové zimní koupele

Čas bylinek už dávno pominul. Ovšem co ubylo na záhoncích, přibylo obvykle v domácích lékárnách. Že už máte bylinkových čajů, tinktur nebo mastí do zásoby? Pak vyzkoušejte ještě bylinkové koupele, které vám mohou s mnoha problémy opravdu pomoci.

Kombinují totiž hned dva prvky – léčivou aromaterapii a vliv teplé vody na váš organismus. A kupodivu si je můžete připravit i večer, když opravdu nestíháte. Standardní postupy doporučují bylinky nejdříve připravit ve formě odvaru, ten nechat odstát, následně ho přecedit a přidat do vody. Ovšem existuje i jiný způsob – byť o něco méně účinný.

Bylinková koupel pro všechny, kteří chronicky nestíhají

Sušené bylinky vložte do plátěného pytlíčku a ten přivažte ke kohoutku nad vanou. Teplá voda z nich alespoň část účinných látek vyplaví. Není to sice tak účinné, jako klasický odvar, ale když nestíháte, může pomoci i to. A jaké zimní koupele si připravit?

Zázvorová koupel na prohřátí a doplnění energie

Tady se ani na svoje zásoby bylinek spoléhat nemusíte, stačí si v obchodě koupit pěkný zázvorový kořen a dva centimetry nakrájet na tenčí plátky, které 5-10 minut povaříte v horké vodě. Vlijte do vany napuštěné asi do poloviny. Doporučená teplota by neměla přesáhnout 38 °C, ovšem vyplatí se řídit spíše podle vašeho vlastního cítění.

Zázvorová koupel na prohřátí a doplnění energie by měla trvat maximálně 30 minut a na další půl hodinu se zabalte do teplé deky a odpočívejte.

Tymián jako podpora při nachlazení

Máte pocit, že na vás „něco leze“? 2 lžíce tymiánu zalijte horkou vodou, nechte 10-15 minut louhovat, přeceďte a vlijte do vany s teplou vodou, napuštěné asi do poloviny. Tymiánová koupel má limit 15 minut, poté byste mohli své potíže spíše zhoršit. Zabalení do teplého županu po dobu půl hodiny však platí stále.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)