Tipy, jak ušetřit na zahradě aneb Sklízejte semena, namnožte si vlastní sazeničky, recyklujte

sklizeň

Zahradničení je koníček, který prospívá tělu i duši. Není nad práci venku, při které si vyčistíte hlavu, k tomu ještě vidíte i své úspěchy v podobě vlastní úrody. Jak si však užít zahradničení, a ještě u toho i ušetřit?

Sklízení semen

Není nad jednoduchý a efektivní způsob, jak můžete značně ušetřit, a to díky sklízení vlastních semen. Uvidíte, jak ušetříte. Vždyť semena jsou čím dál dražší. Avšak pravdou je, že semenaření není snadné u všech plodin, neboť dvouleté a snadno se křížící (cukety s dýněmi či kopr s fenyklem) vyžadují speciální postup. Nicméně u většiny běžně pěstované a konzumované zeleniny je způsob snadný. Jedná se hlavně o semena listové zeleniny, paprik, rajčat, fazolí, hrášku.

Dozrávající semena se sklízejí za suchého počasí. Je nutné je nechat řádně doschnout a pak uchovávat v suchu. Semena schovaná v plodech zeleniny, jako například u rajčat, se nejsnáze získají tak, že se dutina nechá zkvasit a ve vodě se pak snadno oddělí. Plody musí být dobře vyzrálé, což například u okurek znamená, že musí být žluté a nejedlé. Pamatujte, že kvalitní semena sklidíte jen z těch nejlepších rostlin.

Namnožení vlastních sazeniček

Vegetativní rozmnožování je především u dřevin rychlejší než pěstování ze semen i zachování vlastnosti dané odrůdy. Řízkováním si snadno můžete namnožit keře i některé byliny. A to jak z vlastní zahrady, tak i z darovaného řízku. Vyzrálé podzimní řízky koření bez problému. Stačí 10 cm dlouhé kousky, které je třeba seříznout ostrým nožem a zapíchnout do vlhkého a lehkého substrátu. Z části, kterou zapustíte, odstraňte listy, rovněž příliš listové plochy nenechávejte ani nad zemí.

Pokud máte skleník, tak můžete nechat přes zimu v něm. Jinak poslouží chladná a světlá místnost či záhon chráněný netkanou textilií. Většinu trvalek můžete namnožit rozdělením starších trsů a každou část vysadíte zvlášť. U starších rostlin použijte jen okrajové části. Namnožíte je tak, jakožto je zároveň zmladíte.

sazeničky

Foto: Pixabay

Nezapomeňte recyklovat

Podzimní sezónu prodloužíte bílou netkanou textilií, kterou přehodíte přes záhony. Při šetrném zacházení lze používat opakovaně. Pokud je textilie zašpiněná, tak lze vyprat. Ale pozor! Nepoužívejte při praní aviváž. Rovněž opakovaně je možné používat i plastové květináčky a sadbovače na sazenice, když je uskladníte.

Místo nich poslouží i plastové kelímky, jen je třeba udělat na dnu drenážní otvory. A ještě jednodušší je odříznout ostrým nožem pár malých otvorů na hraně mezi dnem a stěnami. A pokud máte staré kartonové krabice, tak poslouží na mulčování. Plastové tácky zase využijte jako podmisky.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay