Říjen a listopad: sklízet můžete jeřabiny, šípky či arónii

Arónie

Zatímco některé potraviny je třeba sklidit co nejdříve, aby je nezastihl mráz, existují i takové, u kterých čekáme právě na zmrznutí. Teprve po mrazících totiž může ovoce, jako jsou jeřabiny či šípky, dostat lepší chuť, strukturu, ztratí jedovaté sloučeniny nebo se s ním lépe pracuje. Přinášíme krátký přehled plodů, které se vyplatí sbírat až po mrazících. A dozvíte se také proč.

Arónie (temnoplodec)

Arónie přináší mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví, proto často nese označení jako superpotravina. Pravidelná konzumace může pomoci snížit vysoký krevní tlak, chrání před aterosklerózou, mrtvicí i infarktem. Kromě toho obsahuje velké množství antioxidantů, které dokážou ochránit i před závažnými onemocněními, jako je například rakovina. Připravit si můžete sirup, džem či tinkturu. Po přemrznutí chutnají plody lépe. Problémem jsou ale ptáci, před kterými je třeba arónii ochránit.

Šípky

Pokud z nich chcete vyrobit džem, můžete tak učinit ještě předtím, než projdou mrazem (někteří zahradníci doporučují nechat projít více mrazy). Příprava tinktury je ale lepší poté, co teplota v noci poklesne pod nulu. Přemrzlé plody jsou měkčí, takže se z nich lépe připravují nejrůznější produkty. Navíc jsou plody sladší. Bohužel, přemrzlé šípky už mají nižší obsah vitamínu C, měla by se ale zvýšit účinnost jiných obsažených látek.

Šípky

Foto: Pixabay

Jeřabiny

Jeřabiny patří mezi ovoce, které MUSÍME konzumovat teprve po zmrazení. Právě mráz totiž dokáže zničit kyselinu parasorbovou. Vyrobit si z nich můžeme džem či šťávy. Využijeme je jako ochranu před takovými chorobami, jako je Alzhemerova či Parkinsonova. Může pomoci snížit vysoký krevní tlak a snížit projevy revmatoidní artritidy a zažívacích obtíží. Prospěšná je i pro zdravou imunitu.

Jeřabina

Foto: Pixabay

Mišpule německá

Mišpule jsou poněkud tvrdé plody, které ale mají velkou zásobu vitamínů a minerálů. Teprve mráz jim pomáhá získat tu správnou konzistenci. Dužina totiž změkne. Mišpule můžeme konzumovat jen tak, ale protože obsahují hodně pektinu, často se využívají na přípravu džemů a marmelád.

Dřínky

I když je možné plody sbírat už od září, teprve díky mrazu ztrácí svou tvrdost a trpkou chuť. Jen je důležité pohlídat to, aby plody neopadaly dříve, než přijdou mrazy.

Zdroje info:

http://www.vysnenazahrada.cz/2013/11/premrzle-plody-aneb-co-lze-jist-po.html

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jakie-rosliny-zbierac-w-pazdzierniku-i-listopadzie,nId,5579306

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!