Tilandsie: rostlina, která se živí sluncem a prachem

Tilandsie

Tilandsie je velmi zajímavá rostlina, která si získala oblibu jak u zkušených pěstitelů, tak také u začátečníků. Pod tímto druhem rozumíme rostliny z čeledi broméliovitých. Tilandsii můžete najít také pod českým názvem kykatka. Roste v tak odlišném prostředí, jako jsou pouště i tropické deštné lesy, nížiny i horská pásma. Najdeme ji na území Jižní a Střední Ameriky a jižní části Severní Ameriky. A v oblastech, kde neroste přirozeně, ji můžeme pěstovat.

Rostlina, která nepotřebuje půdu

V úvodu jsme uvedli, že tilandsie se živí sluncem a prachem. Pod touto formulací se nemusíte představit nic jiného, než to, že rostlina nepotřebuje pro svůj růst půdu ani květináč. Díky tomu můžete tiladsii pěstovat nevšedním způsobem – v různých skleněných, dřevěných i kovových nádobách, součástí skalky a podobně. Jedná se o atmosférickou rostlinu, což znamená, že tato rostlina je epifytní. To znamená, že roste na skalách, stromech, kaktusech, v bažinách i suchých podkladech.

Tilandsie

Foto: Pixabay

Jak přežívá?

Tilandsie má listy, které jsou pokryty speciálními šupinami. Díky nim jsou schopny absorbovat vodu v jakékoli formě (déšť, rosa, vlhkost ze vzduchu). Samotné listy se liší podle toho, kde se rostlina vyskytuje. Pokud je jejím domovem sušší klima, pak jsou listy schopny absorbovat více vlhkosti. Naopak ve vlhkých podmínkách jsou trichomy listů, které absorbují vlhkost, méně patrné. Tyto trichomy můžeme u některých rostlin vidět pouhým okem, u jiných budeme potřebovat mikroskop.

Jaké má rostlina kořeny?

Také kořeny se mohou lišit v závislosti na druhu rostliny. U některých druhů zcela chybí, jinde jsou jen na velice základní úrovni. Kořeny rostlina využívá jako háčky, kterými se chytá na podklad, kde roste (například na kůru stromu). Kořeny nemají funkci absorpce živin ani vláhy, jako je tomu u většiny ostatních rostlin.

Péče o tilandsii

Tilandsie je vhodná i pro začátečníky, protože se nejedná o náročnou rostlinu. Stačí splnit základní podmínky, pro její pěstování. Tou zásadní je umožnit rostlině stálou cirkulaci čerstvého vzduchu. Na jaře a v létě můžete rostlině poskytnout vodu tak, že ji celou ponoříte do nádoby s vodou o pokojové teplotě. V zimě a na podzim pak zálivku omezíme, provádíme ji vodou v rozprašovači jednou za 4 až 5 dnů. Stejně jako některé epifytní rostliny, i tilandsii bychom měli chránit před přímým slunečním záření. Teplota pod 10 °C je pro ni kritická.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/04/07/tillandsii-tropicheskie-foto-vidy-kompozicii/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!