Když vám kočka často olizuje vlasy, znamená to obvykle jediné – je třeba se mít na pozoru?

Chování domestikovaných koček je leckdy opravdu záhadné. Některé zvyky však jdou naštěstí vysvětlit poměrně jednoduše, pokud víte, z kterého konce začít. A v případě olizování vlasů to není jinak.

Některé kočky se k této činnosti uchylují poměrně často, jiné to nikdy ani nezkusí. Ale pokud právě vy doma máte mazlíčka, který nedá vaší kštici spát, určitě byste se měli seznámit s tím, co to vlastně znamená.

Proč nám kočka líže vlasy

Na první pohled může jít o činnost nepříjemnou. Nikdo nechce mít neustále mokré vlasy nebo kočku zamotanou ve svých dlouhých pramenech. Ovšem leckdy platí přímá úměra – čím více se bráníme, tím více se kočka o tuto činnost snaží. A proč to vlastně dělá? Odpověď nalezneme ve chvíli, kdy se podíváme na její chování jako smečkové šelmy.

Kočka

Foto: Pixabay

Každá skupina zvířat má své rituály, kterými si upevňuje vzájemné pouto mezi členy. A u koček patří mezi jeden z nich vzájemné lízání srsti. A protože lidé obvykle tak hustým ochlupením nedisponují, adoptovaly si naše čtyřnohé společnice jedinou další věc, která se mu podobá – vlasy. Pokud tedy vaše kočka stále ještě tak trochu hledá své místo ve smečce, dovolte jí, aby vás několik dní olizovala podle libosti. Uvidíte, že jakmile se o své pozici ujistí, klesne intenzita toho požadavku na minimum.

Další příčina lízání vlasů kočkami

Ovšem pokus o začlenění do lidské smečky není jediný důvod tohoto chování. Kočky to také dělají ve chvíli, kdy se jednoduše cítí bezpečně a chtějí s vámi být. Někdy se z toho můžete vyvinout i tak trochu zlozvyk, kterým kočka žadoní o pozornost. Ale když ji náležitě zabavíte, dá vám okamžitě pokoj. Lízání vlasů tedy není nic, čeho byste se měli bát – naopak.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/vychova-kocek/proc-me-moje-kocka-olizuje, https://krmeni.cz/proc-nektere-kocky-rady-olizuji-nebo-zvykaji-vlasy-97048

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)