Tavolník je skvělý nenáročný keř

Tavolník

Najít keře s minimálními nároky na pěstitelskou péči není vůbec jednoduché. K dispozici je jich sice spousta, nicméně po čase se přesvědčíme, že se o ně bohužel musíme pravidelně starat, k čemuž nám mnohdy nezbývá čas. I proto se vyplatí vsadit na tavolník, který se řadí mezi velmi nenáročné keře schopné přečkat jakákoli období. Tavolníky navíc krásně kvetou a lákají včely, motýly a jiný hmyz, jenž vaši zahradu dokonale oživí. Vybírat si můžete z několika variant tohoto krásného keře. Podívejme se tedy na aspekty jeho pěstování podrobněji.

Jak vypadá tavolník?

Tavolník je menší keř, který je v plané formě zcela běžně k vidění u silnic, na mezích a běžných veřejných místech. Patří mezi velmi významné medonosné rostliny, a proto jej velmi často vyhledávají včely. Kultivary určené pro pěstování v domácích podmínkách jsou mnohem bohatší z hlediska kvality rostliny a květenství. Vybírat si lze například tavolník japonský nebo tavolník Van Houtteův, které se vyznačují nádhernými trvanlivými květenstvími. Nejčastěji mají bílé a růžové květy.

Nevyžaduje ani řez…

Když už jsme mluvili o nulových nárocích na údržbu, je třeba poznačit, že tavolníky nevyžadují ani řez, který je jinak u ostatních keřů jakousi samozřejmostí, bez které se neobejdeme. Pokud ale chceme, aby měla rostlina kompaktní rozměry a vypadala kultivovaně, není od věci ji přistřihnout. Keř bude bohatěji kvést a také zhoustne, což není od věci. V létě, jej můžeme klidně podle potřeby zkrátit až úplně k zemi a opět nám vyroste.

Slunná stanoviště

Pro pěstování tavolníku jsou optimální stanoviště s dostatečným přísunem světla a tepla. Třeba odrůda nazvaná Zlatá princezna dokáže dokonale zbarvit na slunci své listy, takže vypadá opravdu skvostně. Pozor si pouze dejte na přemokřená stanoviště, kde se tavolníku dařit nebude. Naopak dokáže snést i půdy jílovitého charakteru. Z chorob a škůdců bývá nejčastěji napadán mšicemi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.