Skvělý patizon není na pěstování náročný

Patison

Lahodný patison patří do každé užitkové zahrady. Tato vynikající plodina si jistě zaslouží pozornost nejednoho zahrádkáře. Není se čemu divit, jeho vynikající chuť a také kompaktní tvar připomínající létající talíř, si naši pozornost jistě zaslouží. Pokud se pěstování patisonu vyhýbáte, protože se bojíte, že vám nevyroste, odhoďte veškeré obavy stranou! V následujících řádcích se totiž soustředíme na pěstování patisonu podrobněji a upozorníme na některá úskalí, jež vás mohou potkat. Moc jich ale určitě nebude…

Historická plodina

Patison je řazen do plodové zeleniny, konkrétně do tykvovitých rostlin. Jedná se o historickou záležitost, jelikož se pěstoval již před nějakými 5000 lety před naším letopočtem, a to například ve starověkém Egyptě, Řecku a Římu. Jedná se v podstatě o jednu z nejstarších kulturních plodin, které byly kdy pěstovány. Lidé si ho zamilovali i díky obsahu vitamínů a vynikající chutí.

Látky obsažené v patisonu

Každá rostlina patisonu není totožná, což je patrné i na samotných plodech, které mají bílou nebo žlutou barvu. Charakteristické jsou i vlnitým okrajem. Dekorativní a doslova poetický dojem ve vás setkání s patisonem jistě zanechá. Vynikající je i na hubnutí, jelikož z 90 % obsahuje vodu. Mimo jiné jsou jeho nedílnou součástí také sodík, draslík, železo či vápník nebo vitamín C. Důležitý je i betaharoten, jehož obsahují více plody žluté barvy. Optimální je patison při redukci krevního tlaku anebo při snaze o navrácení rovnováhy organismu.

Zásady pěstování patisonu

Velmi důležitý je zejména výběr půdního podkladu. Optimální jsou poněkud těžší půdy s vysokým obsahem živin a hlinitým charakterem. Výsev semen si nechte až na období po zmrzlých mužích, kdy už by neměly hrozit nějaké mrazy. Optimálně je semínka umístit do sponu 120 cm x 60 cm a dát k sobě zhruba 2 až 3 kusy. Nedávejte je ale přes sebe. Pak už by měla stačit pouze velmi bohatá zálivka, a to přímo ke kořenům a nikoli na listy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.