Syrský ibišek: právě nyní nastává doba, kdy jej prořezat

Syrský ibišek

Syrský ibišek (Hibiscus syriacus) je poměrně nenáročná dřevina. Za minimum péče nás ale dokáže odvděčit obrovských množstvím květů, které přitahují včely a další hmyz. Tento keř je krásný na pohled. Pravdou ale je, že starší keře mohou přerůstat a celý keř tak získá nekompaktní tvar. Navíc se mu ani nemusí dařit v bujném růstu, protože větviček je zkrátka tolik, že zabraňují světlu a proudění vzduchu. Proto je třeba syrský ibišek občas prořezat.

Odkud syrský ibišek pochází?

Někdy se mu říká též „růže východu“, což tak trochu naznačuje jeho původ. Domovina této rostliny je ve východní Asii (Sýrie, Indie a Čína) a v zemích Středního východu. Syrský ibišek je velmi oblíbenou dřevinou nejenom díky svému nádhernému vzhledu (v době kvetení je doslova obsypán květy), ale také díky nenáročnosti pěstování. Větve rostou šikmo vzhůru a kromě květů mají i listy vejčitého tvaru, na okrajích zubaté. Pokud poskytnete ibišku ideální stanoviště, odvděčí se vám bezproblémovým růstem.

Ibišek

Foto: Pixabay

Jak je to s květy ibišku?

Ibišek syrský dorůstá výšky od 1 do 3 metrů a jednotlivé větve trčí šikmo vzhůru. Od června až do konce léta se můžete těšit z obrovského množství květů. Volit můžete z různých barevných variant květu – mohou být bílé, červené, fialové, růžové, modré nebo dokonce kombinace dvou barev. Čím více sluníčka bude mít, tím více květů dokáže vyvinout. Snese ale i polostín, a zejména mladý ibišek je třeba přistínit a chránit před přímými slunečními paprsky.

Jak pěstovat ibišek?

Kromě vhodně zvoleného stanoviště je třeba dbát na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to zejména u mladých rostlin. Taktéž je vhodné rostliny asi tři roky od výsadby chránit před mrazem: zakrývejte je vrstvou kompostu a chvojím. Pokud hrozí extrémní mrazy, není od věci mladé ibišky obalit netkanou zahradní textilií. Na jaře (jakmile pominou mrazíky) je třeba odstranit ochranné vrstvy, které jsme na zimu aplikovali.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/syrsky-ibisek-rez.html

https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/hibiscus/pruning-hibiscus

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!