Jak vybělit a prát záclony, aby byly navždy zářivě bílé?

záclony

Záclony jsou nepostradatelným doplňkem snad každého interiéru. Zajistí útulnost, ale také krásný vzhled místnosti. Bohužel, a to ve většině případů, záclony po pár vyprání ztratí svou zářivou jasnost a promění se v cosi zašedlého, a už ne tolik hezkého. Není však potřeba tesknit a utíkat do ochodu pro nové. Existují způsoby, díky kterým obnovíte jejich bělost. Nutno však dodat, že byste záclony měli prát již od začátku správně, abyste předešli nevzhlednému zašednutí, které je poté složité odstranit. Jak tedy záclony dostat do stavu bělosti a také je tak udržet?

Pohlídejte štítky na záclonách

Než se pustíte do praní záclon, bude dobré se podívat na jejich štítky. Jak je budete prát, záleží jen na tom, z jakého materiálu jsou záclony vyrobeny. Pokud není uvedeno jinak, lze je prát na jemný program, tedy na 30 °C. Nezapomeňte odstranit všechny háčky a jiné komponenty, které by mohly jemnou látku potrhat. 

Nebojte se chemie

Nejjednodušším a okamžitým pomocníkem je bělidlo. Nicméně je potřeba při nákupu tohoto pomocníka hledět na správné zvolení. Některé není vhodné pro záclony, a tak byste měli vybrat takové, které je určeno pro jemnou tkaninu, nejlépe však přímo pro záclony. Lze jej koupi za pár korun. Perte na jemný program s nejvyšší možnou teplotou, kterou záclony snesou a zvolte také předpírku.

prací prášek
Foto: Pixabay

Jakmile záclony doperou, nechte je usušit na vzduchu. Doporučujeme nepoužívat sušičku ani žehličku. Vůbec ideální bude, abyste je pověsili ještě mokré – krásně se takzvaně vyvěsí a budou rovné.

Pro správné praní dodržte výše zmíněný postup a kupte nejlépe prací prášek na záclony. Také otáčky byste měli snížit, záclonám stačí 400 otáček za minutu.

Bez chemie to také jde

Nyní máte tři možnosti, jak vybělit záclony přírodní cestou:

  • Ocet: Stačí nalít pět polévkových lžic octa do lavoru a přidat dva litry teplé vody. Do připraveného roztoku přidejte záclony a nechte je přes noc odmočit. Ráno je umístěte do pračky a perte podle výše zmíněného postupu. 
  • Sůl: Stejným způsobem také pomůže obyčejná kuchyňská sůl. Přidejte pět lžic do vody, promíchejte a nechte záclony namáčet, poté vyperte. 
  • Kypřící prášek: Pokud se rozhodnete pro kypřící prášek, bude potřeba alespoň pět sáčků na dva litry vody. Postupujte stejně, jako u výše zmíněných postupů.  

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-wash-curtains-4-surprisingly-easy-curtain-cleaning-hacks.html, https://homeguides.sfgate.com/remove-dinginess-white-curtains-72606.html, https://fioretta.com/blog/articles/how-to-whiten-curtains/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)