Svlačec trojbarevný potěší svou nenáročností i nádhernými květy

Svlačec trojbarevný

Jeho menšího bratrance na zahrádce spíše likvidujeme, přesto si svlačec trojbarevný (Convolus tricolor) zaslouží naši pozornost. Pochází se severu Afriky, odkud se postupně rozšířil do jižní Evropy. Právě tady můžete při dovolené obdivovat ploty doslova obtočené svěže zelenými liánami s pestrobarevnými trubkovitými květy.  A jak si podobnou nádheru dopřát i na zahradě?

Nenáročný krasavec, který potřebuje slunce

Svlačec trojbarevný vám na zahrádce poroste prakticky sám. Semínka stačí vysít v březnu na zkypřený záhon, a to rovnou nejlépe k nějaké opoře. Může jít o plot, drátěnou konstrukci nebo třeba zahradní branku. Mírně zalévejte a vytrhávejte plevel. Samotných rostlin si nevšímejte, i bez protrhání vytvoří nádherný kompaktní keřík.

Svlačec trojbarevný vydrží kvést až do zámrzu

První květy se mezi hustým zeleným listovím objeví zpravidla už na konci května. Vyznačují se tříbarevnými přechody a žlutým středem. Mezi nejčastější kombinace patří bílo-modrá nebo bílo-růžová. Čím více slunce rostlině poskytnete, tím lépe se vybarví. Květy bohužel vydrží jen jeden den. S východem slunce se otevírají a navečer zvadnou. Vyplatí se je odstraňovat, ale i bez této péče se budou neustále objevovat nové. Tříbarevnou krásu ukončí až příchod ranních mrazíků.

Nejčastější chyby při pěstování svlačce trojbarevného

Rostliny vždy pěstujte na místě, které je chráněno proti silnému větru. Nesvědčí jim ani přemokření nebo naopak dlouho trvající přísušky. A nezapomínejte ani na hnojení. Postačí 1× za 14 dní, a to hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Při pěstování na balkóně či terase pro něj bude ideální samozavlažovací květináč. A nezapomeňte ani na přirozený výsev, který obstará několik vyzrálých semeníků. Jinak si budete muset semínka každé jaro kupovat znovu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.