Skořice jako skvělé přírodní antibiotikum: Jak si správně v obchodě vybrat?

Víte, co má společného krupicová kaše, sladká rýže nebo svařák? No, hádáte správně, samozřejmě skořici. Toto skvělé sladké koření se hodí i do některých slaných jídel. Pokud skořici kupujete automaticky a neřešíte, její původ a další záležitosti, vystavujete se nebezpečí, že se vám podaří vybrat nekvalitní. Právě z toho důvodu se na nákup skořice zaměříme mnohem podrobněji. Nejprve prozradíme něco málo o tom, jak se získává. Na to, že byste si vypěstovali vlastní skořici, raději zapomeňte.

Jak se získává skořice?

Skořice je fakticky část vnitřníkůry specifických dřevin. Jedná se o stromy z rodu Cinnamomum. Vnější vrstva kůry se odstraňuje a vnitřním právě ona skořicová. Tato vrstva se postupně suší, což vede k onomu specifickému scvrkávání a vzniku tradičních zatočených kousků skořice. Přesně takto ji lze sehnat přímo v obchodě. Standardně se prodává skořice čínská, nicméně setkat se lze i se skořicí pravou nebo cejlonskou.

Skořice

Kvalita skořice v ČR je upravena zákonem

Je tomu skutečně tak, jakost skořice na pultech obchodů u nás je regulována vyhláškou č. 398/2016 Sb. Vybírat si v prodejnách můžeme mezi skořicí vcelku, tedy sušenou kůrou skořicovníku, a skořicí sušenou. Ta vzniká rozemletím kůry v místě původu. Zmiňovaná vyhláška se vztahuje k oběma druhům skořice.

Čerstvost a čistota v hlavních rolích

V první řadě se dbá na čerstvost. Ta je dána celkovým množstvím vonných silic obsažených ve skořici. Na 100 g sušiny nemůže být méně než 1 ml. U mleté skořice je množství nižší, a to 0,5 ml. Z pohledu čistoty nemohou být ve skořici nečistoty, tedy popel a písek. Popela může být v maximu 7 % a písku 2 %. Pozor je třeba dát i na obsah vody. Kůra může obsahovat maximálně 14 % vody a mletá o 2 % méně. Spotřebitelsky je z pohledu dochucení mnohem intenzivnější skořice mletá.

Skořice

Skořicovník čínský a cejlonský

V obchodech se často setkáváme se skořicovníkem kassiovým neboli čínským a cejlonským. Jsou velmi podobné, přičemž druhá varianta obsahuje menší množství kumariny, specifických vonných látek. Jde až o rozdíl v řádu desetinásobku. U dospělých je maximální denní dávka 2 g a dětí 0,5 g. Informace o původu skořice bohužel není povinná, takže množství zjistíte jen velmi složitě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.