Svilušky jsou pro rostliny pohromou, zapomenutý trik našich babiček je však spolehlivě zlikviduje

Sviluška

Sviluška je býložravý roztoč, který má ohromnou devastační schopnost. A jak vypadá? Larvy svilušky mají kulovitý tvar zpočátku jsou bezbarvé a průsvitné, postupně se vlivem konzumované stravy zbarvují do zelené či žlutohnědé.

Svilušky – příznaky

První příznaky napadení rostlin sviluškami lze pozorovat pouhým okem. Jde o malé bílé tečky o velikosti špendlíkové hlavičky, nejčastěji se vyskytující podél centrální žilky listů. Ve druhé fázi napadaní začnou listy úplně ztrácet barvu a na spodní straně je u nich vidět jakousi pavučinu. Nakonec jsou rostliny zcela pokryty pavučinou, což může vyústit i v jejich úhyn.

Jak bojovat se sviluškou

Hubení svilušek není jednoduché, protože je nutné přihlédnout k více faktorům. Napadení rostlin často vyplývá z nedostatku řádné péče o rostliny. Sviluškám totiž vyhovuje suché a horké prostředí, naopak vlhkost má jejich rozvoj negativní vliv. Skvěle vám tedy pomůže například postřik vodou na spodní stranu listů.

Zálivka

Foto: Pixabay

Trik babiček proti sviluškám

Ještě lepší je použít vodu s mýdlem na praní. To je trik, který proti sviluškám používaly naše babičky. A skvělé jsou také přírodní silice, např. z muškátů. U skleníků je však nutné provést ještě jiné úpravy. Pamatujte si například, že je dobré dát do všech větracích otvorů sítě proti hmyzu. Při silném napadení sviluškami také doporučujme odstranit staré listy ve spodní části rostliny.

A snažte se také co nejvíce omezit výskyt plevele. Důležité je také správné hnojení – to a redukce plevelů patří mezi velmi účinná preventivní opatření. Rovněž je třeba dbát na to, aby se tento škůdce nepřenesl na oděv váš oděv, obuv nebo pracovní nástroje při běžných pěstebních činnostech.

Zdroj info: https://www.pasti.cz/blog/jak-se-zbavit-svilusek/

Náhledové foto: Gilles San Martin: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tetranychus_urticae_with_silk_threads.jpg

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)