Trávníkové hnojivo: použijte suroviny, které už máte doma

Trávník

Pokud se váš trávník od zimy ještě nevzpamatoval a nevypadá vůbec dobře, bude už zapotřebí zakročit. Jeho stav můžete zlepšit samozřejmě s použitím trávníkového hnojiva. Koupit si můžete komerční druhy nebo se můžete porozhlédnout doma. Možná už máte některé ingredience, které poslouží na výrobu trávníkového hnojiva, doma! Následující prostředky poslouží skvěle na jaře i v létě.

Pivo

Pivo je jedním z nejoblíbenějších nápojů u nás. A dalo by se říci, že nikdy nepřijde na zmar – každý pořádný pivař přece svou sklenici vypije! Ale někdy se může stát (například po nějaké oslavě), že jste nestihli vypít všechno pivo. Vy i vaši hosté jste nechali několik rozpitých lahví, které do druhého dne zvětrali a rozhodně už se nedají pít. Vylívat je ale nemusíte! Smíchejte je v poměru 1:1 s vodou a použijte jako zálivku na trávník. Tato vzpruha trávníku se hodí bohužel jen na menší plochy (ledaže byste chtěli obětovat více piva).

TrávníkFoto: Pixabay

Dřevěný popel

Pokud máte popel, který vznikl čistě ze dřeva (nenalakovaného, nenamořeného), můžete jej použít několika způsoby jako zahradní hnojivo. Jedním z těchto způsobů je vyrobit si trávníkové hnojivo. Stačí, když tímto dřevem rovnoměrně zasypete svůj trávník. Obohatíte jej o takové minerály, jako je například vápník, sodík, draslík a fosfor. Toto řešení ale nepoužívejte příliš často, protože právě vápníku obsahuje dřevěný popel nejvíce. A tento prvek může trávníku znesnadnit příjem ostatních živin. To pak vede k tomu, že stébla se zbarví do hněda. Takže dřevěný popel je možné použít pouze párkrát za sezónu.

Kompost

Ideálním hnojivem nejenom na trávník je kompost. Jeho výhodou je to, že jím nemůžete trávník přehnojit. Stačí jej rovnoměrně rozprostřít po trávníku. Nevýhodou je naopak to, že musíte mít kompostér (popřípadě jiný zdroj kompostu). Kvalitní vyzrálý kompost se bohužel nevytvoří přes noc, takže se mu budete muset čas od času věnovat.

Zdroj: https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-nawoz-do-trawnika-na-wiosne-wykorzystaj-to-co-masz-pod-reka,nId,5798498

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!