Konitrud lékařský: nebezpečná i užitečná bylinka

Konitrud lékařský

Konitrud lékařský (Glatiola officinalis) je bylinka, která může uškodit i pomoci. Na jedné straně totiž není vhodná pro lidi, kteří trpí gastrointestinálními problémy. Za určitých okolností ale tuto bylinku využít k léčbě můžeme, protože má mnohé přínosné účinky na lidské zdraví. Zajímavostí je, že konitrud byl znám už ve středověku, kde se mimo jiné využíval také k ochraně před zlými duchy. Jaké má lékařské využití?

Základní složky konitrudu

Základními složkami této bylinky jsou látky, jako je vápník, draslík, hořčík, železo (ty jsou obsažené zejména ve stoncích a listech). Dále pak jsou obsaženy měď, zinek, kobalt, chrom, hliník, síra a další, alkaloidy, silice, třísloviny a organické kyseliny. Není tedy divu, že bylinka má určitý potenciál pro využití ve zdravotnictví. Vědomi si toho byli již lidé v dávnověku, kteří konitrud používali k vícerým problémům. V současné době patří k homeopatickým lékům – vyrábí se z něj emulze a esence či alkoholové tinktury. Ty se používají k léčbě dny, hepatitidy, dermatitidy a vyrážky různé etiologie, kožní vředy, duševní choroby.

Konitrud lékařský

Konitrud lékařský: Foto Stefan.lefnaer- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gratiola_officinalis_sl5.jpg

Využití konitrudu v lidové medicíně

V lidové medicíně se konitrud používá již dlouhá léta ve formě nálevů, odvarů, tinktur (k vnitřnímu užití), obkladů, mastí a prášku ze sušených listů (k zevnímu použití). Vzhledem k tomu, že konitrud je silnou bylinkou, měli byste být před jejím požitím opatrní, protože může způsobit podráždění žaludku a střev. V nálevech a odvarech je dobré použít kromě samotné bylinky také škrob (2 lžičky škrobu na objem 250 ml).

Využití v kosmetice

Konitrud je možné využít k přípravě kosmetických zkrášlujících masek. Hodí se pro problematickou pokožku. Na přípravu masky stačí rozdrtit čerstvé listy na kaši (množství cca 50 g) a zředit kefírem nebo vodou (množství taktéž 50 g). Promíchejte a naneste na obličej. Nechte působit asi 3 minut a omyjte teplou vodou.

Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/avran-benefits-properties-calorie-content-useful-properties-and-harm/

Náhledové foto: Radio Tonreg- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gratiola_officinalis.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!