Šumivé a perlivé není to samé – udělejte si ve vínech jednou provždy pořádek

Jakoukoli významnou událost si nejspíš bez skleničky nějakého toho sektu neumíte ani představit. Ale víte, co vlastně v obchodech pořizujete, na co vsadit, pokud si hlídáte štíhlou linii a jak zbytečně nepřiplácet za rádoby kvalitu?

Dnes nahlédneme do světa perlivých a šumivých vín. Uděláme si základní přehled ve zbožíznalství a nezapomene ani na slavné šampaňské.

Nejsou bublinky jako bublinky

Z tohoto sortimentu jsou nejlevnější perlivá vína. Oblíbené bublinky jsou totiž do nápoje dodávány uměle prostřednictvím oxidu uhličitého. Ve vínech šumivých pak vznikají naopak zcela samovolným způsobem. Do prvotně vykvašeného vína se jednoduše přidá další cukr a kvasinky a požadovaný efekt je na světě.

Šampaňské patří mezi vína šumivá

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chceme dbát na kvalitu, musíme sáhnout po vínu šumivém. Ale nemusí jít hned o pravé šampaňské. To by byla poměrně drahá položka. Za jeho exkluzivitu může zejména jeho původ. Vyrobit ho lze výhradně ve Francii a to v oblasti Champagne-Ardene. Má totiž udělenu zásadu chráněného místa původu podle EU.

Tip: Ať už vyberete pravé šampaňské, nebo jiné šumivé víno, potřebujete na jeho podávání vhodné skleničky. Chutnat vám bude o poznání více ze sklenic na sekt a šampaňské z prvotřídního českého sklasklenic na sekt a šampaňské z prvotřídního českého skla.

Foto: Pixabay

I jinde na planetě tak mohou vznikat vína tzv. šampaňskou metodou pocházející z 16. století. I když se však kvalitou tomu z oblasti Champagne-Ardene blíží, označení Champagne nést nesmí. Dbát musí také na povolené odrůdy. Pravé šampaňské lze totiž vyrobit pouze ze tří: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Meunier. V obchodech ho pak poznáte podle označení Champagne.

Jak vybírat víno, když dbáte na štíhlou linii

Všechna perlivá a šumivá vína lze rozdělit i podle obsahu cukru. V obchodech obvykle poptáváme brut, který cukru obsahuje nejméně. Ovšem i toto dělení má svá specifika.

Zcela bez přidaného cukru je pouze nature brut. Do extra brut už cukr přidat lze, musí ho však být méně než 8 gramů. A obyčejný brut pak může obsahovat hned 15 gramů cukru.

A další označení?

  • Extra sec obsahuje 12 až 20 g přidaného cukru.
  • Sec obsahuje 17 až 30 g přidaného cukru.
  • Demi-sec obsahuje 33 až 50 g přidaného cukru.
  • Doux obsahuje více než 50 g přidaného cukru.

Stačí si tedy pouze správně vybírat. Nic jiného na tom opravdu není.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)