Strupovitost: onemocnění, proti kterému můžete zabojovat právě teď

Strupovitost

Strupovitost je velmi nepříjemná choroba, která postihuje jabloně i hrušně. Její poznávací znamení jsou hnědé skvrny, které se vyskytují na plodech, ale také na listech stromů. Pokud bychom toto onemocnění neřešili, mohlo by se časem rozšířit natolik, že by mohlo znehodnotit celou úrodu. Strupy (hnědé skvrny na slupce) vznikají v důsledku toho, že se plod vyvíjí nerovnoměrnou rychlostí. Houba přezimuje na napadaných listech, a to je důvod proč bychom měli spadané listy na podzim shrabat.

Odrůdy náchylné na strupovitost

Pokud se s tímto problémem nechcete potýkat, můžete volit odrůdy, které nejsou náchylné na strupovitost. Patří sem například Rubinola, Goldstar, Melodie, Selen, Topaz a některé další. Pravdou ale je, že napadnout je může zase jiná houbová choroba (padlí), takže pokud máte radši odrůdy, které na strupovitost náchylné jsou (Šampión, Jonagold, Golden Delicious, Idared, Spartan), tak se nerozhodujte pouze podle strupovitosti.

Strupovitost

Foto: Commons.wikimedia.org, autor LmBuga

Prevence proti strupovitosti

Lépe než hledat vhodné řešení na již vzniklou chorobu, je předejít jí. Už víme, že bychom měli shrabávat napadané listí, protože houba (Venturia inaequalis u jabloní, Venturia pirina u hrušní) v nich přežívá. Za vlhkého počasí se snadno šíří. Pokud sklízíme listí ze stromu, na kterém se už na jaře choroba projevila, v žádném případě je nedáváme do kompostu či bio popelnice! Spalte je nebo vyhoďte. Dalšími preventivními opatřeními jsou:

  • Pravidelný řez: příliš hustá koruna stromu nezajistí dostatečný průchod vzduchu. Zvýšená teplota a vlhkost jsou ideální podmínky pro růst houbových onemocnění.
  • Dobrá péče o strom: zdravý a vitální strom je méně náchylný vůči vzniku nejrůznějších onemocnění, včetně strupovitosti. To zahrnuje správné hnojení, dostatečná zálivka a vápnění.
  • Vzdálenost mezi stromy: je dobré vybrat pro strom místo, kde je dobrý přístup vzduchu, to pak strom rychle schne. A to znamená menší pravděpodobnost vzniku houbových a plísňových onemocnění. Pokud sázíte více stromů, pamatujte na to, jak mohou vypadat ve finální velikosti. Budou-li příliš blízko sebe, mohou na sebe vzájemně přenášet choroby a navíc nemusí být jejich choroba dostatečně vzdušná.

Strupovitost a postřik

V obchodech se zahradnickými potřebami můžete zakoupit speciální postřik proti této chorobě. Ten se vyplatí na jaře použít jako prevenci u odrůd, které jsou náchylné ke strupovitosti. Aplikujeme jej na jaře před květem a poté až do dvou týdnů po odkvětu – celkem to jsou 4 aplikace (každých 14 dní). Postřiky mohou být kombinovány i s přípravkem proti padlí. Po sklizni, ale ještě před opadem listů můžeme aplikovat postřik s 5 % roztokem močoviny. Přípravky se vyplatí každý rok střídat.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jablone-hrusne-pece-30001009.html

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-13273-strupovitost-jabloni

Foto: Commons.wikimedia.org, autor MarkusHagenlocher

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!