Šťovík kyselý si můžete vypěstovat i doma. Je to skvělá dekorativní rostlina i léčivka

Šťovík kyselý: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Šťovík kysely, latinsky Rumex acetosa, je něco mezi bylinkou a salátem. Můžete jej použít všude tam, kde používáte salátové listy, ale také všude tam, kde používáte bylinky. Jeho chuť je přirovnávána k citronům, protože, jak už druhové jméno praví, je kyselý. Na své zahradě jej můžete pěstovat zcela bez problémů, protože nevyžaduje žádnou speciální péči. U nás je rostlinou původní, kterou považujeme spíše za plevel než za léčivou bylinku.

Rostlina s léčivými účinky

Je škoda, že už jsme zapomněli, na co všechno naši předkové dříve šťovík využívali. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů – například vitamín A pro dobrý zrak a pokožku, vitamín C pro lepší imunitu a vlákninu pro celou řadu příznivých účinků na trávicí systém, kyselinu listovou pro správný vývoj. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu prospěšných látek je šťovík ideální pro jakoukoli dietu.

Šťovík krvavý: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak šťovík používat v kuchyni

Šťovík můžete přidat do svých smoothie místo citronu. Nejlépe uděláte, když jej použijete v zeleninových salátech. Vaječným a bramborovým pokrmům, na které jej můžete nakrájet a posypat jen tak, dodá nejen chuť, ale také barvu. Skvěle se hodí k rybám, ale také do dresinků a marinád. Je ideální do smetanových omáček či různých nádivek. Hojně se používá v dušených pokrmech a polévkách (například v kombinaci s kysaným zelím).

Pěstování šťovíku

Šťovík se pěstuje rovnou v zahradě. Začít můžete brzy na jaře, ale půda by již měla být dostatečně teplá. Jednotlivá semínka vysévejte ve vzdálenosti asi 20 centimetrů od sebe a ne příliš hluboko – postačí hloubka okolo 1 centimetru. Poté udržujte půdu vlhkou až do té doby, než bude mít rostlina výšku okolo 5 centimetrů. Pak už stačí zalévat jen jednou za týden. Sklízet můžete začít tehdy, když rostlina dosáhne 10 až 15 centimetrů. Šťovík sklízejte vždy jen v takovém množství, jaké právě potřebujete. Nejmenší listy jsou nejlepší v salátech. Větší listy jsou jemnější.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!