Co zkontrolovat na ovocné zahradě v předjaří

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Pod sněhem se sotva začínají objevovat první květy, ovšem už teď se musíme starat i o svou ovocnou zahradu, abychom si zajistili lepší úrodu v této sezóně. Zatím jde spíše o drobnosti, ovšem vyplatí se je sledovat.

Dnes se zaměříme zejména na rybízy a také obávaného škůdce puklici. A co si s nimi tedy na počátku sezóny počít?

Péče o rybízy se vám vyplatí

Pamatujte si, že tyto keře koření mělce. Oceníte tedy ochranu kořenů v podobě vrstvy kompostu. Tu aplikujte výhradně tehdy, není-li venku sníh a nemrzne. Jakmile se mrazy opět dostaví, kořeny budou chráněny a na jaře budou navíc vděčné za přihnojení.

Dalším velkým problémem rybízů (zejména toho černého) je vlnovník rybízový. Dobře si tedy prohlédněte pupeny (nejlépe v odstupu několika dní) a pátrejte po známkách jeho výskytu. Poznáte je snadno. Místa sání vlnovníka se změní na nevzhledné zduřelé útvary, které poskytují škůdci vynikající ochranu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Všechny napadené pupeny proto důsledně odstraňujte. Každý z nich totiž může ukrývat i několik tisíc těchto škůdců a navíc na jaře stejně nevyraší. Pro jejich potlačení pak můžeme ještě v průběhu zimy nasadit rovněž dravého škůdce druhu Typhlodromus pyri.

V zimě jsou puklice vidět nejlépe

I když to vypadá, že nízké teploty všechny škůdce zničí, o puklicích to rozhodně neplatí. Pátrejte zejména po přezimujících larvách puklice švestkové (Parthenolecanium corni), které vypadají jako drobné hnědé kopule, pevně přitisknuté k větvím. Kromě peckovin bývají k vidění i na rybízech, angreštech, broskvoních, lískách, ale i jasanech nebo hlozích a to až do výšky 900 metrů nad mořem. Jestliže je objevíte, co nejpečlivěji je z větví odstraňte a na jaře aplikujete vhodný postřik

Bez včasného zásahu se mohou přemnožit, což může v konečné fázi skončit až uschnutím celého stromu

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)