Šťavel růžkatý už vystrkuje růžky – jak s ním zatočit

Stavel

Jde o velmi agresivní plevel, který sice nevyniká svými rozměry, ovšem rychlostí, jakou se dokáže šířit, už ano. Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata) se podobá ze všeho nejvíce jeteli, ale příbuzní nejsou. Jde o plevel, pocházející z tropů.

Nejvíce se mu daří v teplých oblastech a samozřejmě sklenících, pařeništích a všude tam, kde se kumuluje teplo (mezi dlaždičkami, na skalce apod.). Kvete drobnými žlutými kvítky a rozmnožuje se plazivými oddenky i semeny – ta po vystřelení z tobolky prakticky okamžitě klíčí. i proto je boj proti němu tak obtížný.

Zasáhnout musíte rychle

Odstraňte proto šťavel růžkatý zahradnickou lopatkou ihned, jakmile ho poprvé zpozorujte. Váhat se nevyplatí. Pokud ho najdete v trávníku, Pokud hrozí jeho rozšíření do okolí, nebojte se použít selektivní listový herbicid. Vhodný je třeba Lontrel 300. Mimo trávník je jeho aplikace obtížnější, ale ne nemožná.

Stavel

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Použijte štětec a natřete herbicid přímo na listy. Jde o velmi pracný postup, ale pokud se ke šťavelu jinými cestami dostat nelze, jde o velmi účinnou metodu. Vytrhaný plevel pak okamžitě likvidujte vhozením do popelnice nebo spálením. Neházejte ho na kompost, jeho semena vydrží dlouho klíčivá i ve značně nepříznivých podmínkách.

Likvidace šťavelu přírodní cestou

Alternativou k nejrůznějším postřikům je pak spálení nebo polévání šťavelu vroucí vodou. Lze ho tak zničit zejména na zahradních chodníčcích, cestičkách a mezi dlaždicemi. Obojí je nutné několikrát zopakovat, šťavel je totiž opravdu odolný.

Náš tip: pokud je to jen trochu možné, likvidujte šťavel růžkatý ještě předtím, než rozkvete. Poté se začíná šířit doslova raketovou rychlostí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)