Rouška pleti nesvědčí, pomoci mohou bylinky

Aktuálně je nošení roušky na veřejnosti povinné a konec tohoto příkazu je v nedohlednu. Co ovšem dělat, když se pod ní vaše pleť jednoduše trápí? Akné, mastná pokožka, opary, zanícené koutky…

To všechno nám může rouška způsobit, pokud ji nosíme dlouho. Jakmile totiž zvlhne, vytváří ideální prostředí pro množení mnoha bakterií i virů. Pravidelné měnění roušky je základem, ovšem jen málokdy jde naplánovat tak, aby naší pleti skutečně neublížilo. Vždyť obyčejné látkové roušky provlhnou leckdy už za dvacet minut!

Pomoc najdete v přírodě

Myslete na to a každé ráno a večer svou pleť osvěžte a ozdravte použitím pleťové vody. Nemusíte utrácet v drogerii, vsadit lze i na recepty přímo z přírody.

OkurkaZdroj obrázku: Pixabay.com

Okurková pleťová voda

Okurku si obvykle dáváme na pleť v podobě plátků nebo koleček. Ale pokud jí nastrouháte a necháte odstát, pustí za pár chvil spoustu téměř léčivé šťávy. Rozřeďte ji vlažnou převařenou vodou v poměru 50:50 a používejte jako běžnou pleťovou vodu. Tu nespotřebovanou uložte do sklenice do uzavřené nádoby. Vydrží tu 3-4 dny.

Pleťová voda z jablečného octa

Potýkáte se často s vyrážkami, otevřenými póry nebo mastnotou? Pak sáhněte po kvalitním jablečném octu. Jednu lžíci vlijte do sklenice převařené vody a máte hotovo. Používejte k ošetření pleti dvakrát denně. Pleťovou vodu z jablečného octa lze bez obav ponechat v koupelně, skladování v chladu není nutné.

Heřmánková pleťová voda

Skvěle poslouží pro oživení pleti a poradí si i s mnoha vyrážkami, koutky a dokonce i začínajícími opary. Nesmíte jen bát na heřmánek alergičtí. A jak ji vyrobit? Ke lžičce sušeného heřmánku přidejte ještě lžičku sušené šalvěje a obojí zalije 100 ml lihu. Nechte přes noc vylouhovat. Poté sceďte a nařeďte destilovanou vodou tak, aby byla výsledná pleťová voda maximálně 10%. Používejte podle potřeby. Ani heřmánková pleťová voda nepotřebuje uchovávat v chladu.

HeřmánekZdroj obrázku: Pixabay.com

Pleťová voda z růží

Jakmile vám na zahradě rozkvetou, vezměte malou hrst listů a vsypte jí do šálku destilované vody. Všeobecně platí, že čím více růže voní, tím voňavější bude i pleťová voda. Pomalu ohřívejte na mírném plameni až k bodu varu. Vařit se však pleťová voda z růží nesmí. Odvar poté odstavte, nechte úplně vychladnout a nakonec přeceďte do dobře uzavíratelné lahvičky. Vydrží v ní asi týden, pravděpodobně ho však spotřebujete dříve.

Pleťová voda z bylinkového odvaru

Máte svou oblíbenou bylinku, které vaší pleti svědčí? Může jít o indický neem, levanduli, měsíček nebo třeba černý bez. Použijte ji podle následujícího receptu. Jednu lžíci čerstvých bylinek (případně lžičku sušených) přelijte šálkem vroucí vody, nechte vylouhovat a po 15 minutách sceďte. Odvar lze přímo použít pro čištění pleti. Na vzduchu vydrží 48 hodin, pro delší uchovávání je třeba použít lednici.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)