Starý pařez na zahradě: Zkuste to s outkovkou

Když se řekne léčivá houba, většině z nás se vybaví hlavně hlíva ústřičná. Přitom na jeden léčivý houbový poklad můžete narazit prakticky při každé procházce lesem. Je to outkovka pestrá (Trametes versicolor (L.) Lloyd).

Přirozeně se vyskytuje v listnatých lesích celé Evropy, Austrálie a Severní Ameriky, ovšem málokdo ví, že její původní domovinou je Asie. Jde o jednu z nejprozkoumanějších léčivých hub vůbec, a přitom u nás je stále známá poměrně málo.

Široké spektrum účinků

Stimuluje imunitu a používá se i jako doprovodná léčba při chemoterapii. Působí pozitivně na střevní mikroflóru a poradí si i s bolestí hlavy, únavou, špatným soustředěním, diabetem a dokonce i zlatým stafylokokem. Dodá energii a pomůže v boji proti infekci.

Z účinných látek vás asi nic nepřekvapí: betaglukany, polysacharidy, ergosteroly a vitamíny skupiny B. Jde o houbu, ale přitom je skvělá k přípravě čaje, vhodného ke každodennímu popíjení (v případě, že neužíváte imunosupresiva nebo se neléčíte s vysokým tlakem nebo nízkou srážlivostí krve).

Outkovka si vystačí se starým pařezem

Máte na zahradě takový, ideálně od ovocného stromu? Vytvořte v něm dutinu a nalijte do ní směs z rozmixovaných plodnic, sesbíraných ve volné přírodě, a vody. Uchytí se rychle, ovšem chvíli jí potrvá, než se ukáže v plné parádě. Plodnice se objevují teprve druhým nebo dokonce třetím rokem. Sbírat se dá prakticky okamžitě, za předpokladu, že nevezmete vše. Plodí několik let.

Jak outkovku užívat?

Plodnice usušte v troubě nebo v sušičce. Při 70-80 °C to bude trvat 24 hodin, poté rozmixujete na prášek (pozor, jde to těžko). Ten si pak připravte ve formě čaje. Jako prevence postačí 1-3 gramy denně, při léčbě akutních onemocnění pak klidně 5-6. Zalijte horkou vodou, nechte louhovat. Čaj je trochu hořký, takže ho klidně zjemněte třeba medem.

Outkovku lze sbírat po celý rok, čehož využívám já. Dá se jíst i syrová, pokud párkrát překonáte jistý odpor. 2-3 centimetry, dobře rozžvýkané a spolknuté, mají stejný účinek, jako výše zmíněný čaj. Je to jako tuhá žvýkačka, nic tak hrozného. A poradil mi to jeden známý bylinkář, takže ráda doporučuji dál. Při práci na zahradě prostě žvýkám. Jak jednoduché 🙂

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)