Španělská rajčata chrání místo chemie roztoči

Rajčata

Když půjdete nyní do některé ze supermarketů nakupovat rajčata, zjistíte, že mají původ ve Španělsku. Jsou to právě španělští pěstitelé, kteří se věnují pěstování těchto skvělých plodů ve velkém. Na první pohled by se také mohlo zdát, že ve velkém využívají také chemii pro ochranu rostlin. Vždyť jen taková plíseň dokáže v negativním slova smyslu divy. Opak ale může být pravdou, někteří totiž vyměnili chemické preparáty za roztoče. Stalo se tak již před třinácti lety, kdy na tento systém najeli v jihošpanělské Andalusii nacházející se v provincii Alméria.

Už nechodí do skleníků v kombinézách

Protože prostě nemusí. využívají mikroskopický hmyz, jenž požírá různé parazity, kteří představují pro rajčata, papriky a další rostliny nepříjemnou hrozbu. Pouze na rostliny věší malé sáčky, v nichž se nacházejí roztoči útočící na škůdce. Takováto ochrana je maximálně pohodlná z hlediska přípravy a vysoce účinná. Navíc neohrožuje zdraví jak farmářů samotných, tak i potenciálních konzumentů.

Rajčata

Rajčata: Zdroj obrázku Pixabay.com

Inspirovali se mnozí pěstitelé

Majitel jedné z farem António Zamora začal s roztoči v roce 2007. Biologická kontrola se mu totiž zdála mnohem lepší a šetrnější. Postupně k ní přešlo až 60 % pěstitelů rajčat a paprik ve Španělsku. Stejně tak 25 % pěstitelů lilků. Úřady uvádějí, že od roku 2007 došlo v Almérii ke snížení spotřeby insekticidů až o 40 %. Způsob produkce jsou farmáři svým způsobem nuceni měnit. Stojí za tím logicky obří tlak evropských spotřebitelů.

Sklizeň rajčat

Rajčata: Zdroj obrázku Pixabay.com

100 000 miliard roztočů ročně

Přímo v centru skleníkového světa si otevřela továrnu francouzské společnost. Ta dokáže vyprodukovat více než 100 000 miliard roztočů za rok. Zaměstnanci se starají o produkci celkem čtyřech druhů roztočů. Ti vznikají v hermeticky uzavřených prostorách, kde se pravidelně kontrolují jak vlhkost, tak i teplota. V okolí vznikla spousta dalších podniků a zahájen by i výzkum týkající se využití organismů v podmínkách jiných zemí. Jinak se ale chemie i v Almérii používá dále. Úplně bez ní to mnohde bohužel ještě nejde.

Rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.