Sléz lesní: Nenáročná trvalka, které se daří i na méně úrodné půdě

sléz

Pokud máte rádi nenáročné trvalky, které k tomu mají i léčivý účinek, pak sléz lesní stojí za pozornost. Seznamte se s touto vděčnou rostlinou, kterou můžete využít i jako léčivou bylinu. Teď je právě vhodná doba na vysetí.

Sléz lesní okrasná i léčivá rostlina

Sléz lesní se běžně vyskytuje takřka po celé Evropě a je v dnešní době rozšířen i na další kontinenty. Vy si rostlinu můžete pěstovat na zahradě. Jelikož je rostlina nenáročná na péči, daří se jí i na méně úrodné půdě. Můžete ji vysadit do polostinného koutu zahrady, jakožto podél cesty i zídky. Sléz lesní dorůstá do výšky až 120 cm a vyznačuje se květy mající purpurovou až tmavě fialovou barvu. Sléz lesní kvete od června do září.

Nyní od září do října je vhodná doba pro výsev. Ten se provádí na povrch substrátu. Doba klíčení je zhruba 1 až 3 týdny. Ideální je polostinné stanoviště, s dostatkem rozptýleného světla. Co se týče půdy, tak dobře bude prospívat ve vlhké vápenité půdě, která bude náležitě propustná a humózní. Rostlině stačí mírná zálivka.

Blahodárné účinky listů i květů

Rostlina obsahuje řadu účinných látek, jako jsou například třísloviny, silice či vitamín A a C. Pro léčivé účinky byla rostlina pěstována už starověkými národy. Příznivě působí zejména na horní cesty dýchací. Podporuje tak vykašlávání, pomáhá při léčbě kašle, angíny, bolesti v krku, zánětu průdušek. Celkově má protizánětlivý účinek, a pozitivně působí na záněty hlasivek, žaludku či střev.

Rostlina má rovněž velmi pozitivní vliv na trávení, působí příznivě i proti průjmu. Pomoc může i při některých cévních chorobách a onemocnění močových cest. Sléz lesní nepůsobí jen vnitřní, ale i vnější cestou. Zevně má velmi blahodárný efekt na kožní problémy, jako jsou ekzémy, akné či tzv. růže. Rovněž pomáhá při hojení drobných ran.

sléz lesní

Foto: Pixabay

Možnosti využití slézu lesního

Přestože využití a léčivé účinky mají listy i květy, tak nutno zmínit, že mnohem více účinných látek je obsaženo právě v květech. Nasbírané listy a květy můžete použít čerstvé, stejně tak i usušit nebo naložit do alkoholu či oleje.

Nejvíce běžné užití je v podobě nálevu, tj. 1 lžíci květů přelijte cca 3 dcl vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak stačí přecedit a pít 3x denně. Někdy však pro zachování účinných látek je preferován studený macerát, tj. květy slézu zalijete studenou vodou a necháte přes noc macerovat. Následující den jen pouze přihřejete.

Zdroj: semena.cz, bylinkovo.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8382527/

Náhledové foto: Pixabay