Lískové ořechy v zahradě: jejich sklizeň je složitá, vyplatí se je pěstovat

Lískový ořech

Lískové ořechy patří k těm nejoblíbenějším oříškům na světě. Výhodné je, že je můžete pěstovat také na své zahradě. Jejich nevýhodou je ale to, že nám sklizeň rozhodně neusnadňují. Některé ořechy sice opadají, když jsou zralé, dost jich ale zůstává na stromě i poté. Budete je muset setřást nebo sklepnout palicí. I po této sklizni je poměrně obtížné se dovnitř lískových oříšků dostat, protože mají poměrně pevnou skořápku. Není jednodušší si je jednoduše koupit?

Silný a nenáročný strom

Líska obecná (Corylus avellana) je strom, který v zahradě velice dobře vypadá. Nemusíte jej pěstovat jen pro ořechy, ale také pro jeho nádherný vzhled. Koruna je volná, ale rozložitá. Tato dřevina není náročná na pěstování. I když ji můžete vysadit brzy na jaře, líska preferuje podzimní výsadbu. Mladé sazenice pravidelně zalévejte a jednou za rok jim dopřejte dávku kompostu. Prořezávání je vhodné nejenom pro krásný vzhled, ale také kvůli produkci nových výhonů a větší úrodě. Líska je odolná vůči chorobám.

Lískové ořechy

Foto: Pexels

Lískové ořechy jsou zdravé

Lískové ořechy obsahují vitamín E, B, A i C. Vzhledem k tomuto obsahu se můžeme spolehnout na to, že disponují takovými zdravotními účinky (při pravidelné konzumace), jako je lepší imunita, zpomalení stárnutí, antioxidační účinky, správná činnost nervového systému, podpora krvetvorby, lepší výkonnost mozku, lepší zdraví vlasů, nehtů a kůže. Prospěšné jsou také pro lepší zrak. Vzhledem k obsahu vlákniny se můžete těšit též na lepší činnost střev.

Kupované ořechy

Mohli byste namítnout, že tyto účinky mají také lískové ořechy, které jsou dostupné v supermarketech. Ano, mají. Respektive mohou mít. Někdy je k jejich vypěstování používáno tolik chemikálií, že se mohou dostat také do jader a tím jsou jejich příznivé účinky anulovány. Taktéž nemáte jistotu, jak jsou oříšky staré. A v neposlední řadě ořechy nepatří mezi nejlevnější potraviny, takže za to málo námahy se vyplatí je rozhodně vypěstovat.

Zdroje info:

https://www.haxnicks.co.uk/blogs/grow-at-home/grow-at-home-nuts-whole-hazelnuts

https://drzewkaowocowe24.pl/czy-warto-uprawiac-orzech-laskowy-w-swoim-ogrodzie/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!