Skutečným pokladem vinné révy jsou její semena

Zajímá vás, která část keříků vinné révy je nejcennější z hlediska výživy? Jsou to listy, slupky nebo dokonce semena? Pokud jste hádali poslední možnost, pak máte rozhodně pravdu. Obsahují totiž vysokou koncentraci látek s antioxidačními účinky. Slupka zase obsahuje úctyhodné množství draslíku, působícího pozitivně na nervový systém.

Vinné bobule lze směle porovnávat s takovými známými druhy superovoce jako je třeba rakytník. Více těchto látek mají hrozny modrých odrůd (všeobecně jsou přírodní barviva skvělými antioxidanty). Kromě toho vás potěší i vysokým obsahem aminokyselin, minerálů a dokonce bílkovin.

Vinná semínka a jejich využití

Není náhodou, že se dnes produkty z této části vinné révy objevují i v portfoliu velkých vinařství. Výtažek ze semen podle lidové medicíny posiluje srdce, zvyšuje průtok krve vlásečnicemi a snižuje riziko mozkových příhod.

A jak poznat kvalitní vinný olej? Měl by být přirozeně zelenkavý a voňavý. Každé dobré vinařství vám jeho kvality rádo předvede – dokonce můžete i ochutnat. Skvěle se hodí zejména pro výrobu farmaceutických prostředků nebo mýdla.

Červené nebo bílé víno? Možná je to jedno

O jedné skleničce vína denně se mluví jako o zázračném všeléku. Zpravidla je doporučováno víno červené a to díky obsahu resveratrolu, což je jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Pokud však máte rádi víno bílé, nezoufejte. I ono má něco do sebe. Najdete v něm totiž více látek, pozitivně ovlivňujících zdraví cév, hladinu „hodného“ cholesterolu apod. Na každého milovníka vína tedy může lépe působit něco jiného.

A jaké je doporučené množství? 1 až 2 deci pro ženu a 3 až 4 deci pro muže denně. Kvalitní víno vydrží bez obtíží při správném skladování i několik dní po otevření. Nemusíte proto rozhodně vypít celou láhev, aby se náhodou nezkazila.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)