cibule

Sklizeň cibule

Pokud nevíte, kdy a jak sklízet cibuli, jste určitě na správném místě. Pro pěstování cibule existuje spousta různých metod a postupů, nicméně podcenit byste neměli ani její sklizeň. Pokud jin sklidíte brzy, nebo naopak pozdě, může zahnívat, anebo prostě ještě nebude chuťově dokonalá. Sklizeň se odvíjí hlavně od konkrétní lokality pěstování. Ranější sklizeň ze sazečky je zpravidla realizována zhruba v polovině měsíce července. Ve vyšších polohách můžete klidně počkat až do začátku srpna. Přibližně na začátku září sklízíme cibuli z přímého výsevu.

Kdy je cibule skutečně zralá?

Důležité je poznat sklizňovou zralost cibule. Projevuje se většinou tak, že její nať usychá. Pokud uvidíte, že tomu tak je a živá je pouze oblast krčku cibule, měli byste přistoupit ke sklizni. Jestliže sklidíte ve správnou dobu, budete mít jednak velké kusy a jednak cibule vydrží velmi dlouhou dobu čerstvá. Při opožděné sklizni se již můžete setkat s chorobami, které napadnou cibuli při jejím delším pobytu v substrátu.

Nať neukrucujte!

V každém případě neukrucujte nať cibule ani ji nijak neodlamujte. Vytažení cibule ze země není nijak složité. Většinou ji stačí pouze chytit za nať a pomalu vytáhnout ze zeminy. Pokud chcete mít jistotu sklizení celé cibule, použijte rycí vidle. Vyjmutí i silně zakořeněných kusů cibule se tak stane doslova a do písmene hračkou.

Pravidla sušení cibule

Poté, co cibuli vyryjete, nechte ji dokonale oschnout na slunci. Při skladování by v opačném případě zcela určitě došlo k hnilobě. Osychání může klidně trvat až po dobu dvou týdnů. Cibule mohou schnout přímo na záhoncích. Pro následné uchování je optimální udělat z cibule takzvaný cop. Jednoduše jednotlivé kousky svážeme provázkem a pověsíme na nějaké větrané místo. Optimální je nějaká relativně teplá místnost. Skladovat můžeme cibuli i v síťkách. Nevhodné jsou hodně vlhké sklepy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Brezina Odpovědět

  Stručný článek, obsahující vše důležité k snadnému zapamatování. No, jak na hodině ‚Dílny a pozemky‘.:) Díky, JB.

 2. Milos Odpovědět

  Dobrý den. Chci se zeptat na sklizeň cibule. U krčku mi zasycha a zbytky natě jsou sem tam zelené mám sklidit? Děkuji za radu. S pozdravem p. Vydra

 3. Hana Rubešová Odpovědět

  Sklidila jsem cibuli, nechala ji zaschnout na řádcích, ale při loupání při vaření jsem si všimla, že je spodní slupka zelená. Cibule byla dostatečně zaschlá pro sklizeň a na poli zůstala na doschnutí také dostatečně dlouho. Můžete mi poradit proč je tedy cibule zelená?
  Trhala jsem si ji též jako mladou na přímou spotřebu a tyto mladé, které jsem nepotřebovala, po zaschnutí zelené nejsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *