Sklizeň červené řepy: Skvělá je mražená, nakládaná sama i s jinou zeleninou

Červená řepa

Červená řepa je velice zdravá. Konzumovat ji můžeme na slano i na sladko, pečenou, vařenou či dušenou. V syrovém stavu, pravda, se konzumovat nedá, protože je příliš tvrdá. Má příznivé účinky na kardiovaskulární systém člověka. Už jen tím, že snižuje vysoký krevní tlak. Vzhledem k obsahu antioxidantů je prospěšná při odvracení natolik závažných chorob, jako je například rakovina. Obsahuje jen málo kalorií, takže je vhodná, i když se snažíte držet dietu. Jediný problém může být v tom, co k ní přidáte (lák na nakládanou řepu obsahuje poměrně dost cukru).

Mražená červená řepa

Pokud se vám do nakládání nechce nebo byste rádi zpracovali svou řepu jinak (například do dezertů), můžete si ji zamrazit. Je jen na vás, zda řepu nakrájíte na plátky, kostičky, čtvrtiny či jiné tvary. Vždy bychom ji ale před zamrazením měli tepelně opracovat – to znamená upéct nebo uvařit doměkka. Pokud do svých receptů potřebujete syrovou červenou řepu, stačí ji blanšírovat 3 až 5 minut, dokud její okraje nezměknou. Po této době je třeba řepu ponořit do ledové lázně, aby proces vaření ustal.

Červená řepaFoto: Pixabay

Naložená červená řepa s fenyklem

Na 1 kg červené řepy budeme potřebovat:

 • 4 lžíce rostlinného oleje,
 • 1 lžíce cukru,
 • 1 lžička soli,
 • 0,5 lžičky fenyklu,
 • 4 lžíce octa,
 • 4 lžíce křenu,
 • 0,5 lžičky anýzu.

Uvařenou řepu nastrouhejte spolu s křenem a promíchejte. Obojí naplníme do sklenic. Ostatní ingredience smícháme ve velké nádobě a nalijeme do sklenic. Nechte asi 1,5 cm volného prostoru, jedině tak se můžete spolehnout na to, že se vám vytvoří ta správná atmosféra pro dlouhodobé skladování. Sterilujeme 20 minut.

Klasický recept na naloženou červenou řepu

Jedná se o typický sladko-kyselý nálev. Na 1 kg červené řepy budete potřebovat tyto ingredience:

 • 50 g cukru krystal,
 • 500 ml vody,
 • 150 ml octa,
 • ½ lžičky soli.

Všechny ingredience dejte společně do hrnce, nechte projít varem a poté jimi zalijte červenou řepu, kterou jste po uvaření či upečení dali do sklenic. Řepa může být nakrájená dle vašich preferencí – na plátky, kostičky či strouhaná. Zavařujte 15 minut při 85 °C.

Naložená řepa s paprikou a cibulí

Připravte si 8 středně velkých červených řep, 8 paprik, 4 velké cibule a všechno nakrájejte na tenké plátky. K tomuto přidejte 2 lžíce soli a pořádně promíchejte. Nechte odležet do druhého dne. Poté ke směsi přilijeme jednu sklenici (objem 250 ml) vody, 1 sklenici cukru, 1 sklenici octa a ½ sklenice oleje (rostlinného). Všechno povaříme asi 20 minut a ještě horké plníme do sklenic. Zavařujte při 85 °C asi 25 minut.

Uskladnění řepy

Červená řepa je zelenina, která je vhodná k dlouhodobému skladování. Pokud máte chladný sklep, můžete ji zde skladovat klidně až do jara a podle potřeby odebírat.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8565237/

https://www.recepty.cz/recept/nalozena-cervena-repa-2638

https://www.pushdoctor.co.uk/nutrition-advice/health-benefits-of-beetroot

https://freezeit.co.uk/can-you-freeze-beetroot/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!