Skleníky, pařeniště a fóliovníky: pomohou vám prodloužit vegetační sezónu

Skleník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Všichni víme, že nejlepší je to ovoce, které si sami vypěstujeme. V zimě nám ale nezbývá nic jiného, než si kupovat čerstvé ovoce a zeleninu v hypermarketu. Nebo ne? Právě díky skleníkům, pařeništím či fóliovníkům můžete značně prodloužit vegetační období a užívat si tak domácích produktů ještě déle. Který z těchto tří se ale hodí právě pro vás?

Skleník

Skleník bývá vytvořen ze skla nebo polykarbonátových materiálů. Žádný z těchto materiálů (i když u polykarbonátových materiálů je to hodně o výrobci) nepropouští UV záření. Podmínky uvnitř jsou sušší. Použít se dá na pěstování rajčat či okurek nebo k přezimování různých subtropických rostlin. Postavit si vlastní skleník může být poměrně náročné, protože budete potřebovat betonový základ – nebo základ z cihel či kamene. Poté je nutné postavit konstrukci z profilovaného hliníku a skel. Ze všech tří staveb prodlužujících vegetační sezónu má skleník nejdelší životnost (30 let i více). Můžete ho vytápět a navíc je odolnější proti vlivům počasí.

Skleník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Fóliovník

Fóliovník propouští UV záření, avšak v zimě nedokáže dostatečně dobře udržet teplo a také slunečního světla propouští méně než například skleník. Podmínky uvnitř jsou vlhčí, proto se nehodí na plodiny náchylné k plísním a houbovým onemocněním. Nehodí se ani pro přezimování subtropických rostlin. Založit si fóliovník je o něco levnější, než například založit si skleník. Zručnější zahradníci si dokážou fóliovník postavit sami. Důležité je vybrat si kvalitní fólii, ta totiž může vydržet až pět sezón. Abyste dosáhli co nejdelší životnosti fólie, je dobré ji na zimu z konstrukce sundávat. Výhodou fóliovníku je právě jeho lehká konstrukce, díky čemuž jej můžete v případě potřeby přemístit.

Pařeniště

Pařeniště se skvěle hodí pro předpěstování některých sazeniček nebo pro urychlení růstu takových plodin, jako jsou například ředkvičky nebo salát. Podmínky uvnitř jsou skvělé pro dosažení vyšších teplot a také vyšší vlhkosti. Pařeniště si zvládnete na své zahradě založit sami – vystačíte si s několika prkny, starými okny a hřebíky. Avšak velice důležité je jeho správné založení, aby bylo dosaženo žádoucích podmínek uvnitř pařeniště.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!