Domácí dezinfekce se hodí nejenom na koronavirus

Použití dezinfekčních prostředků by mělo být pravidlem vždy, když se domů vracíte z obzvláště rizikových míst, případně přicházíte do kontaktu s osobami se sníženou imunitou. Naneštěstí jsou nyní kvůli obavám z koronaviru v obchodech prakticky nesehnatelné.

Ale nemusíte si zoufat, návod na domácí dezinfekci je poměrně jednoduchý a vystačíte si s běžné dostupnými surovinami. Koneckonců, návod na něj vydala i WHO, která působí i v oblastech mnohem hůře zásobených, než je právě Evropa.

Jak vypadá domácí dezinfekce podle WHO

Můžete ji použít nejenom k hygieně rukou, ale také všech možných povrchů. A potřebovat budete jen čtyři základní ingredience.

  • 1 000 ml čistého alkoholu (nejlépe 96% etanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
  • 42 ml3% peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerínu
  • převařená voda

Vše je třeba smíchat. Nejdříve do alkoholu po troškách aplikujte peroxid a následně i glycerín. Vše pak doplňte převařenou vodou do objemu jednoho litru. Opět pořádně promíchejte a máte hotovo.

Foto: Pixabay

Čím nahradit nedostupný ethanol nebo glycerín

Bohužel ne všechny potřebné propriety jsou u nás běžně k sehnání. Platí to zejména pro vysokoprocentní alkohol, který není volně prodejný. V takovém případě si můžete pomoci například technickým lihem z drogerie. Je sice o trochu agresivnější, ale když není zbytí, hodí. se

S glycerínem je to už horší. Poptat se můžete i v nejrůznějších hobby obchodech, používá se totiž třeba i na výrobu mýdel.

Na koronavirus stačí jen alkohol a peroxid

Anebo se od obíhání lékáren zcela oprostěte a sáhněte pro domácí zásoby. Možná budete překvapení, ale posloužit vám může i domácí slivovice. A to nejenom vnitřně, jak se aktuálně hojně tvrdí. I 40-50 % obsah alkoholu v destilátu si dokáže poradit s glykoproteiny, které tvoří obal koronaviru SARS-CoV-2, jež je zodpovědný za onemocnění známé pod názvem COVID-19.

A aby byl ještě účinnější, smíchejte ho s již zmíněným peroxidem vodíku. A to pěkně půl napůl tedy v poměru 1:1. Dobře promíchejte a můžete okamžitě používat. Buďte však s dávkováním opatrní, tato dezinfekce je velmi tekutá a může se stát, že jí většina skončí v odpadu a nikoli na vašich rukou.

Dobrý tip pro všechny, kteří nesnesou pach alkoholu

Vyhýbáte se alkoholovým dezinfekcím kvůli jejich nezaměnitelnému odéru? Pak ho odstraňte. Jde to jednoduše díky použití esenciálních nebo také éterických olejů. Pátrejte opravdu v takto nazvaných produktech, u těch totiž máte jistotu, že jsou 100 % přírodní. Jiná označení (např. vonný olej, aroma olej apod.) označují produkty chemické, bez žádoucích účinků.

Na jeden litr vyrobené dezinfekce budete potřebovat asi 20-25 kapek, jinak zápach alkoholu nepřebijete. I tak tu pořád lehce zůstane, ale spíš jen jako podtón.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)