Skalníky potěší svými červenými plody i pod sněhem

Vypadají opravdu nádherně a vůbec proto nevadí, že jejich zářivě rudé bobulky nejsou k jídlu (tedy alespoň pro lidi ne). Pěstitelsky jsou opravdu nenáročné a na jednom místě vydrží dlouho. Mnoho druhů skalníků je navíc stálezelených, takže vás potěší opravdu po celý rok.

Skalníky (Cotoneaster) najdete ve světě asi v padesáti druzích, a to v Evropě, Asii a severní Africe. Řada skalníků je doma v mírném pásmu, takže si vlastně na zahrádku nemusíte nutně přinést nějakou exotiku. Obvykle mají podoby plazivých keřů nebo nízkých stromků. Na jaře potěší bílými kvítky, na začátku podzimu zase svými plody.

Pěstování skalníků na zahrádce

Ale není skalník jako skalník. Než si pro nějaký do zahradnictví dojdete, ujasněte si, jestli chcete pěstovat ten vzpřímený nebo ten poléhavý. Ty vzpřímené potěší keřovitým růstem, byť zřídkakdy dorostou alespoň do střední velikosti. Využívají se ke zpevnění svahů, ale i jako nápadně vypadající solitéry. Mezi nejznámější zástupce této skupiny patří třeba skalník mnohokvětý (Cotoneaster multiflorus).

Poléhavé skleníky najdou své uplatnění jako pokryvné rostliny, ale i jako součást skalek a vřesovišť – a dokonce rády porostou i nevzhledné zahradní zídky. Chcete-li vsadit na jistotu, bude pro vás ideální skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis) nebo skalník přitisklý (Cotoneaster adpressus).

Skalníky jsou nenáročné

Stačí si pamatovat, že opadavé druhy mají rády slunné stanoviště a stálezelené spíše polostín. Potřebují propustnou, vápenitou půdu s dostatkem živin. Žádnou další péči nevyžadují – snad jen občasné zalití během zimního období. Mimochodem teploty pod nulou skalníkům nijak nevadí. Jestliže jejich nadzemní část namrzne, ochotně vyrazí z kořenů.

Náš tip: Odrůda skalníku vodorovného s označením „variegatus“ vás potěší panašovanými listy

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)