Americké vs. asijské vilíny – zjistěte, kterým dát na zahradě přednost

Také netrpělivě vyhlížíte první květy jara? Pak by pro vás měla být přítomnost vilínu na zahradě takřka povinností. Sníh a mráz tomuto opadavému keři nevadí a zahradu dokáže opravdu rozzářit. Ale není vilín jako vilín.

Některé odrůdy dokáží nabídnout léčivé účinky, jiné si pořizují milovníci skutečné zahradní estetiky. Abyste se mohli dobře rozhodnout, vyplatí se podívat na to, z jakého regionu váš vilín pochází.

Americké vilíny potěší bylinkáře i milovníky opravdu brzkých květů

U nás jsou v zásadě k dostání dva – vilín virginský (Hamamelis virginica) a vilín jarní (Hamamelis vernalis).

Vilín virginský je vyhledáván zejména pro své opravdu brzy se objevující květy- leckdy tenké větvičky ozdobí už v září a vydrží kvést i do prosince. Jeho spíše menší a jeho žluté květy příjemně voní. Kůra a listy se používají v lékařství a léčitelství od kožních chorob až po tonizaci organismu. Ze všech vilínů byl do Evropy dovezen jako první a to v roce 1736.

Vilín jarní zpravidla vykvétá od prosince až do března. I on se může chlubit vonnými květy, ovšem s načervenalým kalichem. Roste spíše pomaleji, hodí se tedy i do menších prostor.

Hamamelis virginiana

Asijské vilíny

V zahradnictvích nejčastěji narazíme na tři zástupce – vilín prostřední (Hamamelis intermedia ), vilín japonský (Hamamelis japonica) a vilín měkký (Hamamelis mollis).

Vilín japonský se řadí k nejoblíbenějším. Vykvétá od května až do dubna. Díky jeho domovině se mu bude dařit i v podhorských oblastech a poznáte ho podle červeného kalichu, který zdobí jakoby zmuchlané okvětní lístky.

Vilín prostřední je křížencem výše zmíněného druhu. V současnosti nabízí nejvíce různých kultivarů. Jeho květy jsou jasně žluté. Kvete od začátku zimy až do jara.

Vilín měkký se uplatní i ve vyšších nadmořských výškách. Kvete zlatožlutými vonnými květy s purpurově zabarveným kalichem a to od ledna až do března.

Pár slov k pěstování vilínů

Potřebují humózní a vlhké půdy s neutrální nebo mírně kyselou reakcí. V prvních letech rostou jen zvolna, později se růst u většiny druhů značně zrychlí, je tedy dobré s tím počítat.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)