Síla ječmene: Příprava krup zabere půl hodiny

Ječmen

Kdo by neznal ječmen? Asi každý, nicméně i přesto je jeho využití v podstatě minimální. Situace je dána především tím, že ječné kroupy mnohým z nás v jakési ryzí nezaobalené podobě prostě a jednoduše nechutnají. A mnohdy se tomu nelze divit. Zakamuflovat se ale dá ječmen hned několika různými způsoby. Jakými? Na to se podíváme v následujících řádcích. Ještě předtím ale upozorníme na to, jaké účinky má a čeho vlastně přidáním ječmene do jídla docílíme.

Jednoduché zvýšení obsahu vlákniny

Potřebujete zvýšit obsah vlákniny v pečivu nebo knedlících, případně v některých jiných pokrmech? Pak bude samotný ječmen, respektive ječné kroupy, jasnou volbou. Díky němu dojde mimo jiné také ke snížení glykemického indexu. Jinak je ideální i do některých masových pokrmů. Kroupy tak mohou konzumovat i lidé, kteří mají k jakýmkoli celozrnným potravinám vypěstovaný velký odpor. Právě jim většinou chybí tolik potřebná vláknina, díky čemuž mohou bojovat s mnohými civilizačními chorobami. 

Ječné kroupy

Jak schovat ječné kroupy do jídla?

Alternativ je opravdu hodně. Tradičně se hodí zamíchat třeba do karbanátků, případně do sekané. Vytvoří ještě zajímavější texturu a chuťově nijak neuškodí, ba naopak. Většinou jsou relativně neutrální, takže fakticky dodají masovým pokrmům pouze objem. Zapomenout přitom nelze ani na onu zmiňovanou vlákninu. Zamíchat ječné kroupy není problém ani do pečiva nebo knedlíků. Budou vám určitě chutnat.  

Ječná mouka jako zajímavý kompromis

Máte obavy z jakékoli přítomnosti ječných krup v pokrmu? Možná ano, někteří okamžitě poznají, že je něco jinak. Pro takovéto případy je jako ušitá ječná mouka. Její vlastnosti jsou skvělé a pečivo z ní jedinečné. Výborné jsou mimo jiné třeba také palačinky. I zarytí odpůrci ječmene si pochutnají a nebudou o něm možná ani vědět. Pokud jim to tedy neprozradíte.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.