Nejznámější ptačí hosté ve vašem krmítku

Krmítko si můžete umístit kamkoli na svou zahradu. Je skvělou pomocí pro ptáky, kteří v zimě mají omezený výběr své potravy. A pokud si krmítko dáte na dohled ze svého okna, můžete se těšit ptačími návštěvníky nejrůznějších barev. Pokud tedy nemáte kočku, která by krmítko a hosty v něm mohla ohrožovat, pak budete mít skvělou příležitost poznat spoustu nádherných ptáků. A které ptáky můžete nalákat?

Sýkorka

Sýkorka je jedním z nejkrásnějších drobných ptáčků u nás. Sýkora modřinka je pojmenovaná podle svého hlavního poznávacího znamení: modré čepičky. Těmto malým vynalézavým ptáčkům se zavděčíte klasickou ptačí potravou: slunečnicí a lojem. Na návštěvu k vám přijdou pouze dospělí jedinci, mladí, ještě nevybarvení ptáčci totiž na zimu odlétají do jižní Evropy.

Sýkorka podruhé

Ještě jednu sýkorku můžete pozorovat ve svém krmítku. Jedná se o sýkoru koňadru, kterou poznáme podle klasického zbarvení – černá hlavička, žluté bříško a namodralá záda a křídla. Je větší než modřinka, ale je stejně tak neposedná. S každým semínkem si hraje – chytne ho do pařátů a odnáší si ho kousek dál. Poté na něm vytrvale pracuje a snaží se dostat veškerý jeho obsah. Miluje černou slunečnici, ale pokud jí poskytnete lojovou kouli, nepohrdne. V takovém případě ji možná uvidíte hodovat i hlavou dolů.

Vrabec domácí

Jedná se o jednoho z nejběžnějších ptáků u nás. Můžeme je vidět v létě i v zimě v poměrně hojném počtu. Na vaše krmítko se jich sesype hned celé malé hejno, které spolu bude vychutnávat semínka. Vrabci jsou velice upovídaní – při pojídání budou jeden přes druhého štěbetat. Nejsou nároční strávníci, snědí i staré pečivo. Milují slunečnice, ale také další semena a obilniny.

Pěnkava obecná

Pěnkava patří mezi velmi krásné ptáky. Zatímco samičky na zimu odlétají na jih, samečci zůstávají. A právě je můžete pozvat do svého krmítka. Mají silný zobák, kterým se dostanou i do těch nejtvrdších semínek. Hnízda pěnkav považujeme za jedny z nejkrásnějších umění ptačího stavitelství. Přilákat ji na krmítko není až tak jednoduché, spíše se bude pohybovat na zemi pod ním a pojídat to, co z něj vypadlo.

Zvonek zelený

Tento malý ptáček se pohybuje v poměrně divokém hejnu. Uslyšíte je již zdálky, a když je budete pozorovat, uvidíte, jak slupky semínek odlétají do všech stran. Zvonek má silný zobák, který si snadno poradí i s tvrdšími semínky. Není nijak vybíravý, i když slunečnice patří mezi jeho oblíbená semena. Jejich hnízda jsou vytvářena nedbale – v keřích.

Brhlík lesní

Tento pták je typický tím, že rád hoduje s hlavou dolů. Patří mezi zdatné šplhavé ptáky, které často vídáme chodit po kmenech stromů. Potěšíte ho slunečnicí i lojovou koulí. Tento ptáček nelétá v hejnech, není to ale samotář – rád se připojí k sýkorkám.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!