Shnilá jablka: Zahrádkáři dělají stále stejné chyby

Shnilé jablko

Shnilým jablkům se, zdá se, nedá vyhnout. Ať už o své stromy pečujete s láskou a potřebnou péčí, někdy se může stát, že budou napadeny moniliózou. Ta se projeví právě hnijícími plody. Takové plody nemůžeme konzumovat, a to ani neshnilé části, protože i v nich mohou být obsaženy nebezpečné toxiny. Shnilá jablka je vhodné pravidelně sbírat a likvidovat.

Kompostovat?

Do kompostu se jablka napadená moniliózou obvykle nehodí, výjimkou je tzv. horké kompostování. Do běžného kompostu je zapotřebí spolu se shnilými jablky použít taktéž vysokou vrstvu vhodného materiálu, kterým může být například posekaná tráva. K dezinfekci kompostu se používá také vápno. Ideální je ale monilióze předcházet, a to zejména správným řezem a hnojením. Po červnovém propadu plodů je vhodné provést jejich probírku.

Spadaná jablka

Foto: Pixabay

Na co si dát pozor?

Příliš hustý růst plodů vede ke vzniku mnohých chorob – nejen monoliózy. Proto je důležité počet plodů redukovat. Pokud bychom plody nechali ve velkém množství, je pravděpodobné, že by to nezvládl ani strom – hrozí lámání větví a vývoj malých plodů. V případě, že ovoce dozrává je vhodné je pravidelně kontrolovat. Všechno ovoce, které má jizvy, praskliny a další porušení slupky je vhodné ihned odtrhnout – jsou totiž vstupními dveřmi pro spoustu infekcí. A nakazit mohou i plody, které by se mohli vyvinout v naprostém zdraví.

Boj proti vosám

Různé choroby může připravit také hmyz. Tak například vosy ve své zahradě rozhodně nechcete, protože se umí do ovoce prokousat a spořádat je celé tak, že zůstane pouze slupka. Pokud takto hoduje na více stromech, může být vosa přenašečem chorob napříč vaší zahradou. Vosy odchytáváme do speciálních lapačů, které si můžeme připravit z PET lahví.

Boj se škvory

Přenašečem chorob mohou být také škvoři, ti jsou ale užiteční při boji s mšicemi, a tak si je na zahradě chceme ponechat. Existují speciální úkryty, které škvory lákají. Poté, co do nich vlezou budou lapeni – sami nevylezou. Vy je ale můžete přenést na jiné místo v zahradě.

Hniloba po sklizni

Hniloba se ale může projevit na již sklizených plodech. Proto je důležité sklizené ovoce pravidelně kontrolovat – hniloba se šíří poměrně rychle a dokáže za krátký čas znehodnotit klidně celou úrodu. Základním pravidlem je předcházet otlačeninám a poranění ovoce – takže šetrné sklízení je samozřejmostí.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/nahnila-jablka-30001002.html
https://www.seznam.cz/nastaveni-souhlasu/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!