Sezona na zahradě zahajuje jarním postřikem

Postřikovač

S předjarním a jarním obdobím jsou na zahradě nerozlučně spjaty určité činnosti, k nimž bezesporu patří i jarní postřik, především postřik ovocných stromů a keřů. Včasný a účinný postřik ovlivní kvalitu růstu rostlin a výslednou sklizeň plodů. Vzhledem k tomu, že počet chorob i škůdců neustále roste, je tato jarní činnost naprosto nezbytná. Pokud se jarní postřik provede včas a ve správném složení i koncentraci, zbavíte se většiny chorob i škůdců ještě v době, kdy nedošlo k jejich rozšíření, a zajistíte svým rostlinám bezproblémový další vývoj.

Přenosný postřikovač

Co udělat ještě před postřikem

I jarní postřik požaduje přípravu. Jedná se především o pečlivý úklid v okolí stromů a keřů. Odstraňuje se stará odumřelá kůra, vyhrabává se stará tráva. Určitě je potřeba stromy prořezat, nikdo nebude chtít ošetřovat větve, které budou následně odstraněny. Důkladnou přípravou a dobrou organizací práce lze ušetřit práci, čas i postřikové prostředky. Navíc mnohé metody přípravy umožňují snížit počet postřiků. Co je k tomu potřeba? Především beze zbytku odstraňovat plody se stopami napadení a nenechávat je přes zimu na stromech. Na jaře by se takové plody mohly stát centrem infekce některé z chorob. U mnohaletých stromů se určitě vyplatí odstraňování starší kůry, pod kterou se často ukrývají larvy a vajíčka různých škůdců. Šetrně oškrábané šupiny kůry je dobré zachytit a odstranit.

Výběr termínu a postřikových prostředků

Velmi důležité je vybrat správnou dobu postřiku. Ta se nevybírá podle data, ale podle venkovní teploty v průběhu dne a také podle fáze vývoje pupenů a květů. Ideální teplota je mezi 7 až 15 stupni Celsia, rozhodně by teplota neměla být pod nulou. Samotný postřik se provádí pečlivě a bez zbytečného spěchu, aby bylo ošetření účinné, musí pokrývat celou ošetřovanou plochu, důležitý je tak i zvolený typ postřikovače. Pro větší plochy se určitě vyplatí větší zádový postřikovač nebo alespoň postřikovač přes rameno.

Také volba správného přípravku k ošetření stromů a keřů je nezbytná. Vybírat lze ze tří skupin přípravků – insekticidům proti škůdcům – živočichům, proti houbovým chorobám se používají fungicidy, proti plevelům herbicidy. Pokud si nejste jisti výběrem odpovídajícího postřikového prostředku, zvolte univerzální postřik. Kombinované prostředky poskytnou vašim rostlinám komplexní ochranu.

Jak zajistit vysokou účinnost postřiku

Pro jistotu vysoké účinnosti není nutné pouze dodržet termín a venkovní teplotu, ale zvolit i vhodné počasí – mělo by být sucho a ne příliš větrno. Za ideální měsíc bývá považován březen, doba, kdy ještě není příliš vlhko a teplo a škůdci a choroby tak nemají ideální podmínky pro šíření. Ošetřen by měl být jak kmen stromu, tak větve. Na drobné a slabé větve lze použít i ruční postřikovače, s nimi se dostanete i do hustších keřů. Před postřikem nezapomeňte na odstranění staré kůry nebo na podzimní ošetření vápenným mlékem. Rozhodnete – li se pro použití kombinovaného prostředku, ověřte si jeho vhodnost pro jednotlivé druhy ovocných stromů.

Zádový_postřikovač_Gloria

Jak správně provádět postřik

Ještě před samotným postřikem si projděte zahradu a zkontrolujte, zda jsou dřeviny již napadeny, pak byste jarní postřik aplikovali zcela cíleně na určitou chorobu nebo škůdce. Budete potřebovat provést postřik na celém stromě včetně spodní části. Stříká se ze vzdálenosti cca půl metru. Roztok se neskladuje a vždy se připravuje čerstvý. Dodržujte návod výrobce a nepřekračujte doporučenou koncentraci. Vezměte v úvahu i zdravotní rizika, při postřiku se chraňte vhodnými ochrannými pomůckami a nezapomeňte na dodržení ochranné lhůty, po kterou je postřik nebezpečný lidskému zdraví.

K nezbytnému vybavení patří postřikovač

Bez volby správného vybavení by se jarní postřik mohl stát namáhavým výkonem. Základem je postřikovač, jenž by měl odpovídat velikosti zahrady. Komfortní pohodlí vám poskytne zádový postřikovač, který je určitě vhodný pro větší zahradu a má i dostatečný objem, jeho obsluha je jednoduchá a pracovat s ním může každý. Je však potřeba chránit si ruce, oči a dýchací cesty. Pro menší zahrady je vhodnější postřikovač přes rameno, se kterým postřik provedete velmi rychle a bez obtíží. Potřebujete-li ošetřit jen menší množství rostlin nebo ojedinělý keř či strom, vystačíte s ručním postřikovačem. Je velmi praktický a dá se použít i na pokojové květiny na terase či na balkoně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.