Sezona královské zeleniny začíná – na co si dát pozor při nákupu chřestu a proč je letos na pultech později než obvykle

Sezona chřestu je tu a rozhodně už nejde o okrajovou záležitost. To ani v nejmenším. Zelenina a ovoce od místních farmářů jsou stále žádanější a čeští zákazníci si zvykli vybírat i podle místa původu. Není tedy divu, že si stále větší oblibu získává český bílý i zelený chřest. A který se objevuje první?

Nejdříve bývá na pultech obchodů chřest bílý a následně nejdříve za 10 dnů pak i ten zelený. Nabídka je však poměrně omezená, a to především kvůli sklizni omezená, takže je potřeba, abyste si s nákupem pospíšili, pokud letos chcete chřestovou sezónu stihnout.

Letos později než obvykle

Sezona chřestu má v letošním roce trochu zpoždění, začala totiž později kvůli nižším teplotám, přičemž první sklizeň se odehrála okolo 14. 4. a jak poznat na pultech ten, který stojí za to jíst? Zlomte ho – jinými slovy, pokuste se o to. Pokud se vám chřest v ruce zlomí, je dokonale čerstvý a můžete si ho odnést. Jestliže se však pouze ohne, pak už má to nejlepší za sebou.

Foto: Protext

Farmář Jiří Šafář (Český chřest) k tomu říká: „Každým dnem, kdy leží někde ve skladu, ztrácí svoji jedinečnou přirozenou sladkou chuť a lidově řečeno vadne.“ Nejlepší tedy bude, pokud si chřest pořídíte čerstvě natrhaný na farmářském trhu. Perfektně čerstvý vám ho však doručí i některé on-line supermarkety, které se na čerstvost svých produktů zaměřují.

Připomeňte si staré tradice

Chřest je označován za královskou zeleninu – a to především kvůli své delikátní chuti. Přitom ještě před několika lety jeho obliba v České republice nebyla zdaleka taková. Dnes je chřest je jednou z nejzdravějších jarních plodin a vyváží se z českých polí i do Německa a Holandska.

A ještě jednu perličku máme: „V minulém roce se ho prodalo na Rohlik.cz přes jedenáct tun. Očekáváme, že letošní rok celkové číslo překoná,“ dodává Lutfia Volfová. Úctyhodné číslo, že?

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Sezona chřestu je tu a zákazníci ho jako první zakoupí exkluzivně na Rohlik.cz | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)