Arašídové máslo pro psa: je to bezpečné, nebo ne?

Pes

Domácí mazlíčci si často oblíbí potraviny, které jedí jejich páníčci. Stejně jako někteří dospělí neřeší, zda je to pro ně dobré, nebo ne. Hlavně když chutná. Arašídové máslo je plné živin, ale také tuků, takže odborníci na zdravou výživu jej sice doporučují (pro člověka), ale v omezeném množství. Avšak to, co je zdravé pro člověka, nemusí být zdravé pro psa. Pravdou je, že spoustu psích mazlíčků arašídové máslo přímo miluje. Nemůže jim ale uškodit?

Obsah arašídového másla

Kvalitní arašídové máslo by mělo být vyrobeno z arašídů s přídavkem rostlinných tuků, soli a cukru. Množství ořechů by mělo převládat (tvoří alespoň 90 % obsahu). Z vitamínů zde najdeme A, B a E. Těšit se můžete ale také na minerály, jako je hořčík, draslík, chrom, mangan a zinek. Dále pak se v arašídovém máslu skrývá spoustu plnohodnotných bílkovin a vlákniny. Psům arašídové máslo chutná především proto, že je tučné, má lehce sladkou chuť a přitom i slanou.

Arašídové máslo

Foto: Pixabay

Může pes jíst arašídové máslo?

Ořechy mohou patřit do jídelníčku psa. Je to pro ně potravina, která má pozitivní vliv na jejich zdraví. Vitamíny rozpustné v tucích jsou prospěšné pro zdravý vzhled srsti psa, minerály zase podporují nervová spojení. Taktéž podporují oběhový systém, trávení a imunitu psa. Avšak to, zda je arašídové máslo pro psa zdravé, bude záviset na jeho složení. Kvalitní arašídové máslo je důležité nejen pro člověka, ale také pro psa. Obvykle je poznáme tak, že složení arašídového másla bude co nejkratší. Vyhněte se takovému produktu, ve kterém jsou přidané cukry a sůl.

Pozor na xylitol

Xylitol, čili březový cukr, může být v některých arašídových máslech obsažen z toho důvodu, že je stejně sladký jako bílý cukr, obsahuje ale poloviční množství kalorií. To je prospěšné pro člověka, ne však pro psa. Xylitol je pro psa jedovatý a může zhoršit jeho zdravotní stav. Způsobuje slinění a silný průjem. Pokud sní pes příliš mnoho xylitolu, může to způsobit jeho smrt.

Arašídové máslo není pro každého psa

Zatímco někteří páníčci využívají arašídové máslo k přípravě psích pamlsků a odměňují je s nimi, jiní by si měli ale dát pozor. Je třeba myslet na to, že se jedná o kalorickou pochoutku. Proto je vhodná pro aktivní domácí mazlíčky. Psi, kteří mají sklony k obezitě, by se jí ale měli raději vyhnout. Toto varování se týká již obézních psů, nebo těch, kteří už mají určitý věk. Také zvířata, která tráví většinu času na gauči, by měla jíst jiný typ pochoutek.

Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-czy-pies-moze-jesc-maslo-orzechowe,nId,5894411

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!