Sedmikráska: Jaké má využití jeden z posledních kvítků před zimou?

Sedmikráska

Podzim je v plném proudu a pomalu čekáme na zimu. Na zahradě se nicméně v trávníku ještě krčí poslední kvítky. Ano, sedmikrásky určitě nezklamaly. Pro mnohé z nás se jedná o plevel. V krásném trávníku je nechceme, nicméně měli bychom si jich vážit trochu víc, protože dokážou zahradu vyvést z jednotvárnosti a také mají spousty příznivých účinků na lidský organismus. Netušíte jakých? Pak jste na správném místě. V následujících řádcích vám to prozradíme.

Sedmikráska se představuje

Možná jste už slyšeli o husím kvítku, zapomenutce nebo hladověnce. Ano, řeč je neustále o sedmikrásce. Ta má totiž spousty různých lidových názvů. Mnohdy je označována také jako letní kráska, nicméně kvete v podstatě od jara až do pozdního podzimu. Nejvíce různých účinných látek obsahuje pochopitelně na jaře. Z hlediska botanického se jedná o vytrvalou rostlinu patřící do čeledi hvězdnicovitých. Typické je především jednooborovým květním stvolem a výškou v maximu okolo 10 cm. Plody jsou nažky.

Sedmikrásky

Sedmikráska v lidovém léčitelství

Už od dob dávno minulých je sedmikráska považována za léčivou rostlinu. Obsahuje totiž nejenom flavonoidy, ale i hořčiny, inulin a nejednu organickou kyselinu. Jak tedy dokáže působit? Tak především proti zánětům a jako efektivní podpora hojení ran. Hodí se také proti kašli a v neposlední řadě je výborná proti únavě. Lidé ji často používali i v případě, že měli problémy s močovými cestami. Jinak by měla ulevit i při zažívacích obtížích.

V jakém stavu se používá?

Díky typické poněkud nahořklé chuti dokáže sedmikráska elegantně okořenit kdejaký zeleninový salát. Perfektně se kombinuje s listy mladé kopřivy, ředkvičkami anebo zelenou petrželkou. Jinak není problém uvařit ze sedmikrásky také skvělý čaj plný vitamínů. Tradičně se vyrábí také sirup. Použít lze i zevně, a to při koupelích, jako součást mastí, případně se žvýká proti aftům v ústech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.