Sběr cuket je v plném proudu: Jak poznat zralou cuketu a kdy je cuketa jedovatá
Když se řekne cuketa, mnohým se vybaví zejména cukety plněné mletým masem, cuketové špagety, cuketový perník s polevou, cuketová směs na topinky, krémová cuketová polévka, cuketový bramborák nebo klasický slaný cuketový koláč. Popravdě nabízí cuketa recepty v nepřeberném množství a připravit se z ní dá ještě spousta jiných dobrot. Hodně důležité je vědět, jak se pozná zralá cuketa a kdy je cuketa jedovatá. Na tuto problematiku a také na některé další detaily týkající se pěstování cukety se zaměříme v následujících řádcích.
Vděčná rostlina se spoustou plodů a přesnou dobou zrání
Sběr cuket je skvělý především v tom, že rostlina plodí celou sezonu a vybírat si můžete plody různých velikostí. Od výsevu cukety ji fakticky stačí pouze zalévat. Vegetační doba cuket od výsevu až po sběr se pohybuje kolem 55 až 65 dní. První úroda se zpravidla objevuje již v polovině června, nicméně cukety plodí v červenci i v srpnu a mnohdy také v září či říjnu až do prvních opravdu chladných dní.
Skoro zralá a neznalá zelená cuketa s květy: Foto Radek Štěpán
Jak poznat zralou cuketu?
Asi málokdo si počítá onu zmíněnou vegetační dobu cuket. Většinou ani netušíme, kdy jsme cukety vyseli nebo zasadili sazenici. Právě proto se orientujeme podle jiných ukazatelů. Tím prvním je velikost plodů.
Velikost plodů cuket
Ideální jsou plody dlouhé okolo 20 centimetrů. Sklízet lze i o něco delší. Přerostlé cukety dlouhé klidně i půl metru a více jsou mnohem tužší, slupka takřka nepoživatelná a je třeba také vytahovat většinou již hodně velká a tuhá semena, U mladých cuket toto není zapotřebí a ve je jednodušší. Ostatně kupované cukety mají zhruba právě zmíněnou velikost.
Barva plodu cukety
Že nastal čas sběru cuket, se dozvíme i podle toho, jakou mají plody barvu. U jednobarevných odrůd musí být jednolitá a u pruhovaných musí být pruhy vybarvené. Barva dužiny by měla být světle zelená až lehce nažloutlá.
Stav květu cukety
Zmínit se musíme i o posledním ukazateli, jímž je stav květu v horní části plodu. Jestliže je květ suchý, cuketa je zralá. V opačném případě u barevného rozevřeného květu nikoli.
Mladá cuketa s uzavřeným květem: Foto Radek Štěpán
Zralé menší žluté cukety: Foto Radek Štěpán
Jak na sběr cuket
Musíte si rozmyslet, zdali chcete plody pro okamžitou spotřebu, nebo uchování. V případě okamžité spotřeby lze sbírat i malé nezralé plody. Ideálně je právě postupný sběr plodů cukety a konzumace. Při sběru větších a pevnějších kus na uchování na ně lze poklepat, pokud jsou duté, pak je berte. Jinak se cukety dají odkroutit, nicméně ideální je použít nožík a nechat i kousek stonku. U cukety na semeno zralost až tak neřešte, nechte ji zkrátka na záhonu dlouho.
Jak poznat jedovatou cuketu
Jedovatá cuketa se pozná jednoduše. Má nahořklou chuť, a to silně. Nejvíce u stonku a na konci plodů. Cuketa jedovatá dnes moc nebývá, jelikož většina odrůd je dokonale šlechtěna. Přesto se i toto stát může. Toxiny v cuketě vznikají v podstatě jako součást obranného mechanismu rostlin podobně jako u okurek.
Zdroje info: Autor, https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/zucchini/zucchini-squash-harvesting.htm, https://growfully.com/when-to-harvest-zucchini/,https://gardenerspath.com/plants/vegetables/harvest-zucchini/
Zralá žlutá cuketa: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.