Sazenice lilku – právě nyní se chtějí otužovat! Pomůže jim to zvládnou venkovní podmínky

baklažán

Lilek patří mezi rostlinky, na které musíte myslet už březnu, pokud je chcete pěstovat ze semen. To je totiž ideální čas pro jejich výsev. Samozřejmě, že to neuděláte hned na konečné stanoviště. Podobně jako rajčata, začněte s pěstováním lilku pěkně v teple domova. Dopřejte jim teplo a venku i dostatek sluníčka. Za trochu pozornosti se vám může odměnit typickými lesklými, tmavě fialovými plody. Víte co udělat, abyste si na vlastních plodech pochutnali už třeba v červenci?

Kupte si sazenice lilku

Pokud jste si své sazeničky nestihli vysít v březnu, v dubnu už to raději nezkoušejte. Je příliš pozdě. I když by vás rostlinky potěšily růstem, na dozrávání lilků je české léto bohužel příliš krátké. Takže jestliže chcete vyzkoušet pěstování vlastních plodů, nezbude vám teď už nic jiného, než si je koupit v zahradnickém centru. Že s touto plodinou nemáte žádné zkušenosti? Nemusíte se ničeho bát! Pěstování není náročné. Popíšeme vám, jak na to.

Lilek
Foto: Pixabay

Vyberte vhodné stanoviště

Lilek potřebuje pro správný růst spoustu živin – nebojte se půdu, do kterého ho vysadíte, obohatit kompostem! Sluníčko? To je naprostá nutnost! Ať už máte sazeničky prozatím doma nebo už plánujete, kam je venku vysadíte, musíte zvolit místo, kde se jim dostane sluníčko. Žádný stín, ale slunné parapety nebo venkovní balkon. Nemáte v interiéru žádné dostatečně světlé místo? Zkuste použít speciální pěstební lampy k osvětlení. Ty se budou hodit, i když je zataženo. Lilek vám za to poděkuje!

Vlastní sazenice lilku

Pokud jste sadili ze semínek, pak jistě víte, že semínka patří do hloubky 0,5 až 1 cm. I když by se mohlo zdát, že rostlina potřebuje pro svůj růst veliký důlek, není to pravda. Kořeny si samy najdou cestu do hlubin země! Výsev můžete provést hned dvěma způsoby:

  • 1 semínko = 1 důlek. To znamená, že každé semínko vložíte do důlku. Pokud vyklíčí dvě rostlinky v těsné blízkosti, nezbude vám nic jiného, než vybrat tu silnější. Slabší kus musí pryč (zkusíte ho přesadit?). Počkejte s tím na první dva pravé listy rostlinek.
  • Semínka rozprostřete na povrch půdy. V takovém případě budou od sebe 1 až 3 cm. Jemně je zasypte zeminou a udržujte ji vlhkou. Až se objeví první pravé lístky, každý malý lilek dostane svůj samostatný květináč.

Růst prvních lilků můžete pozorovat za 5 až 10 dní. Před vyklíčením udržujte svá semínka pěkně v teploučku – ideál je 22 °C. Jakmile vyklíčí, postačí jim teplota kolem 18 °C. Pozor na chlad a tmu! Lilky vám neporostou!

Sazenice lilku potřebují sílu

Lilek je tak trochu citlivka. Chlad? Zpomalí jeho růst. Chudá půda? Neporoste tak, jak by měl. Proto můžete začít své sazenice pravidelně hnojit, ideálně jednou za týden. Zvolte přírodní hnojiva, rostlina se odmění sytě zelenými listy!

Výsadba do země

Než lilek pošlete natrvalo ven na zahradu, snažte se jej co nejvíce otužit. To znamená, že své sazenice už 7 až 10 dní před zmrzlými (což je právě nyní) budete přes den vynášet ven. Sazenice si tak lépe zvyknout na venkovní podmínky, jako je například vítr. Noci jsou ale ještě chladné, takže šup se sazenicemi zase pěkně do teplíčka. Jakmile předpověď počasí nepředpovídá mrazy, můžete lilek přesadit na venkovní stanoviště. Deštivé a větrné počasí? Klidně své rostlinky ještě chvíli hýčkejte doma.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/rozsada-baklazana-kiedy-i-jak-siac/

https://www.theseedcollection.com.au/growguide/eggplant-seeds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!