Šalvějový sirup: zapomenutý poklad našich babiček pro zdraví

Šalvěj

Bylinky se v našich životech vyskytují hojně. Na čaje a letní limonády máme meduňku a mátu, jiné druhy používáme do vaření. Zkrátka a jednoduše bylinky jsou tím, co v kuchyni při přípravě čehokoliv rozhodně nesmí chybět.

Šalvěj obvykle používáme do čaje, její spotřeba je však v létě poměrně malá. Ovšem můžete si z ní vyrobit zdravý sirup, který uchová její léčivé účinky. A jak na to? Nebojte se žádných složitostí, jelikož je to jednodušší, než si myslíte.

Na výrobu 7 decilitrů sirupu budete potřebovat

Ingredience jsou základ. Sice je můžete lehce modifikovat, ale důležité je, abyste ponechali poměr jednotlivých surovin. Důvodem je to, že jedině tak bude mít sirup jak správnou chuť, tak i konzistenci a sílu.

  • výhonky z jedné rostliny šalvěje – asi dvě velké hrsti
  • 0,6 l vody
  • 0,5 kg třtinového cukru
  • dva citrony
  • 1 lžičku kyseliny citrónové

Šalvěj

Foto: Pixabay

Recept na šalvějový sirup

Cukr s vodou dejte svařit. Přidejte omytou a nakrájenou šalvěj a směs nechte přejít varem. Umyté citróny nakrájejte na plátky a přidejte do hrnce. Takto chvíli vařte. Ale jenom pozvolna, aby vše pouze lehce probublávalo. Cílem je, aby se uvolnily jak chutě, tak samozřejmě také všechny účinné látky, které v sirupu mají být.

Sirup odstavte, nechte vychladnout a na noc vložte do chladničky. Na druhý den do hrnce přidejte čajovou lžičku kyseliny citronové a směs převařte. Přecezený horký sirup nalijte do čisté skleněné láhve a uzavřete. V temnu takto vydrží i několik měsíců. Díky zavíracímu víčku je možné kdykoliv přijít a odlít si tolik sirupu, na kolik máte aktuálně chuť.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://vitalweb.cz/899/salvej-a-jeji-ucinky-na-zdravi-vyrobte-si-domaci-tinkturu-a-sirup

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)