Péče o nemocné pokojové rostliny: některé se dají ještě zachránit

Vánoční stromky

Každá pokojová květina může onemocnět, a to navzdory naší péči. Někdy je právě přemíra nebo nedostatek naší péče důvodem, proč rostliny chřadnou. V některých případech rostlina hůře vypadá kvůli škůdcům, kteří ji napadli. Nakazit se mohla například od nového exempláře, který jsme si přinesli z obchodu: z tohoto důvodu je dobré nové rostliny po dobu alespoň 14 dní izolovat od ostatních.

Před nákupem si prostudujte podmínky pěstování

Pokud v obchodě narazíte na nádhernou rostlinu, kterou prostě musíte mít, nekupujte ji hned. Už v obchodě si na jejím štítku můžete zjistit, jaké podmínky pro pěstování preferuje. Nebo oslovte zaměstnance v obchodě – v neposlední řadě si můžete vyhledat informace na internetu prostřednictvím svého mobilního telefonu. Ne vždy totiž můžete splnit všechny požadované podmínky. A právě chyby při pěstování jsou mnohem častějším důvodem, proč zakoupená rostlina chřadne, než škůdci a choroby.

Pokojové rostliny

Foto: Pixabay

Bledá barva listů, slabé stonky

Pokud se na vaší rostlině objevily tyto problémy, pravděpodobně bude na vině nedostatek světla. I když existují rostliny, které si libují v polostínu, přece jen vám neporostou v naprostém stínu. Pro tyto rostliny je typické také to, že se „natahují“ za větším světlem. Jejich stonky jsou tak protáhlé, příliš dlouhé, ale slabé. V takovém případě se dá rostlina zachránit: přeneste ji na světlejší místo a zbavte ji bledých listů a protáhlých stonků.

Listy rostliny ztrácejí svou skvrnitost

Některé rostliny, jako je například kalátea, jsou typické svými nádherně zbarvenými listy. Jedná se o poměrně nenáročné rostliny, které ale mohou časem ztrácet pestrobarevné zbarvení svých listů. I nyní je na vině nedostatek světla. Pokud rostlina přišla pouze o své zbarvení, neznamená to, že uhyne celá. Některé rostliny dokážou tyto podmínky zvládnout. Pokud ale budete chtít krásně vybarvené listy, budete muset rostlině poskytnout více světla.

Hnědé skvrny na listech

Toto je naopak znak, že světla je až příliš mnoho. I rostliny, které milují přímé sluneční světlo, si na jeho intenzitu musí zvykat postupně. Proto je dobré, rostlinu nejprve přesunout na světlejší místo a teprve po nějaké době na přímé sluneční světlo. Pokud již hnědé skvrny na listech vznikly, postižené listy odstraňte a rostlinu přesuňte někde, kde bude dostatečné množství světla – ale rozptýleného nikoli přímého.

Zkroucené listy

Obvykle se jedná o pokojové rostliny, kterým vyhovuje polostín nebo světlo, my je ale vystavíme na přímé světlo. Je-li světla příliš mnoho, listy těchto rostliny se zkroutí. Pokud je přeneseme na vhodnější stanoviště, problém brzy zmizí.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sos-pokojove-rostliny-vyhodit-nebo-zachranit

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!