Salát římský neboli také starověký: Pěstování není náročné a nyní je vhodná doba pro výsev

salát

Máte rádi římský salát? Pak není nic snadnějšího, než že si vypěstujete vlastní. Rovněž skvělá volba pro ty, kteří se zahradničením začínají. Jedná se o zeleninu, která není totiž nikterak náročná na pěstování. Jak na to?

Jeden z nejstarších druhů salátu

Setkat se můžete také s označením letní endívie, které však není správné. Římský salát je zřejmě nejstarší ze všech druhů salátů. Pěstoval se už ve starověkém Egyptě. Je velmi oblíbený v Americe. U nás stále není vidět v mnoha zahradách. Přitom jeho pěstování v našich podmínkách je snadné. Do pěstování se může pustit i úplný začátečník.

Sklizeň už 3 měsíce po výsevu

Pravdou je, že tento druh salátu začal být známý u nás až v souvislosti se salátem Ceasar. Salát, který je zkrátka ikonou světové gastronomie si můžete vypěstovat a využít v naší české kuchyni. Potěšíme i nedočkavce, neboť je možné sklízet už 3 měsíce od výsevu. Po sklizni je vhodné svazek listů svázat k sobě provázkem, aby se tak vnitřek hlávek tmou vybělil. Bělení totiž zajistí zjemnění chuti i křehkost listů.

Jak pěstovat římský salát

Pro letní sklizeň je třeba provést výsev od dubna do května. Výsev se provádí přímo na venkovní záhon či do truhlíků. Sadbu z truhlíků je třeba přepichovat do sadbovačů či květináčů. Sazenice se vysazují do sponu alespoň 40×40 cm. Počítejte s tím, že hlávky salátu budou poměrně velké, tak potřebují dost místa. Přímý výsev na záhon je ideální v letním období. Výhodou je, že salát lze sklízet už po 3 měsících od výsevu.

římský salát

Foto: Pixabay

Podmínky pro zdárný růst

Pěstovat římský salát můžete na záhonu po rajčatech, kedlubnách či jiné rané zelenině. Tento druh salátu potřebuje půdu bohatou na humus. Ideální je světlé stanoviště. Salát potřebuje vydatnou a pravidelnou zálivku ke kořenům, nikoli na listy. Zalévání je lepší ráno, aby v průběhu dne se povrchová vlhkost odpařila. Přímé hnojení organickými hnojivy rostlině neprospívá.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay